Plugins - All in One SEO – Best WordPress SEO Plugin – Easily Improve SEO Rankin - en to id translation catalogue (1341 entries)

en: Are you sure you want to delete all links for this post?
id: Apakah Anda yakin mau menghapus semua tautan untuk artikel ini?

en: Yes, I want to leave this page
id: Ya, saya mau meninggalkan halaman ini

en: Yes, I want to delete this template
id: Ya, saya mau menghapus template ini

en: Yes, I want to switch
id: Ya, saya mau beralih

en: Week
id: Minggu

en: Volunteer
id: Sukarelawan

en: Visual Arts Event
id: Acara Seni Rupa

en: Upload Date
id: Tanggal Unggahan

en: Update Template
id: Perbarui Template

en: Update Schema
id: Perbarui Schema

en: Type to enter a keyword...
id: Ketik untuk masukkan kata kunci...

en: Type to enter an alternative name...
id: Ketik untuk masukkan nama alternatif...

en: years
id: tahun

en: Year
id: Tahun

en: The first name of the post author.
id: Nama depan penulis

en: The display name of the post author.
id: Nama panggilan penulis postingan

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
id: Situs Anda menjalankan PHP %1$soutdated versi%2$s yang tidak lagi didukung dan dapat menyebabkan masalah dengan %3$s. Silakan hubungi penyedia hosting web Anda untuk memperbarui versi PHP Anda atau beralih ke %4$sperusahaan hosting WordPress yang disarankan%5$s.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The plugin name ("All in One SEO"), 4 - Opening HTML link tag, 5 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s plugin is disabled on your site until you fix the issue. %4$sRead more for additional information.%5$s
id: Plugin %1$sNote:%2$s %3$s telah dinonaktifkan di situs Anda sampai Anda memperbaikinya. %4$sBaca lebih lanjut untuk informasi tambahan.%5$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %3$srecommended WordPress hosting company%4$s.
id: Situs Anda menjalankan PHP %1$s versi tidak aman %2$s yang sudah tidak didukung. Silakan hubungi penyedia hosting web Anda untuk memperbarui versi PHP Anda atau beralih ke %3$s perusahaan hosting WordPress yang disarankan %4$s.

en: Sample Taxonomy Name Value
id: Contoh Nilai Nama Taksonomi

en: Sample Custom Field Value
id: Contoh Nilai Custom Field

en: Example search string
id: Contoh Pencarian String

en: Sample author biography
id: Contoh biografi pengarang

en: Sample Archive Title
id: Contoh Judul Arsip

en: Sample taxonomy description
id: Contoh Deskripsi Taksonomi

en: Sample Taxonomy Title
id: Contoh Judul Taksonomi

en: An example of content from your page/post.
id: Contoh sebuah konten dari halaman/postingan Anda.

en: Sample excerpt from a page/post.
id: Contoh kutipan dari sebuah halaman/postingan

en: Sample Post
id: Contoh Postingan

en: Sample caption for media.
id: Contoh keterangan untuk media

en: A sample alt tag for your image
id: Contoh tag alt untuk gambar Anda

en: The meta description for the current page/post.
id: Deskripsi meta untuk halaman/postingan saat ini.

en: The name of the first term of a given taxonomy that is assigned to the current page/post.
id: Nama term pertama taksonomi yang diberikan yang ditugaskan ke halaman/postingan saat ini.

en: Taxonomy Name
id: Nama Taksonomi

en: The term the user is searching for.
id: Term yang sedang dicari pengguna

en: Search Term
id: Term Pencarian

en: A custom field from the current page/post.
id: Sebuah custom field dari halaman/postingan terbaru

en: The tagline for your site, set in the general settings.
id: Tagline untuk situsmu, atur di pengaturan umum

en: The description for your site.
id: Deskripsi untuk situs Anda

en: Site link (link as text).
id: Link situs (link sebagai teks)

en: Site Link (Alt)
id: Link Situs (Alt)

en: Site link (name as text).
id: Link situs (link sebagai nama)

en: Site Link
id: Link Situs

en: The separator defined in the search appearance settings.
id: Pemisahnya ditentukan di dalam pengaturan tampilan pencarian

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: The original title of the current post.
id: Judul original dari postingan saat ini.

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (link as text).
id: Link postingan (link sebagai teks)

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (name as text).
id: Link postingan (link sebagai nama)

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The year when the page/post was published, localized.
id: Tahun ketika halaman/postingan dipublish, dilokalisasi.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Year
id: %1$s Tahun

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The month when the page/post was published, localized.
id: Bulan ketika halaman/postingan dipublish, dilokalisasi.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Month
id: %1$s Bulan

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The day of the month when the page/post was published, localized.
id: Hari pada bulan ketika halaman/postingan dipublish, dilokalisasi.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Day
id: %1$s Hari

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The date when the page/post was published, localized.
id: Tanggal ketika halaman/postingan dipublish, dilokalisasi.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Date
id: %1$s Tanggal

en: The date of the current archive, localized.
id: Tanggal arsip saat ini, dilokalisasikan.

en: Archive Date
id: Tanggal Arsip.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The content of your page/post.
id: Konten halaman/postingan Anda

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Content
id: %1$s Konten

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post.
id: Kutipannya ditentukan pada halaman/postingan Anda

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt
id: %1$s Kutipan

en: The current year, localized.
id: Tahun saat ini, dilokalisasikan.

en: Current Year
id: Tahun ini

en: The current month, localized.
id: Bulan saat ini, dilokalisasikan.

en: Current Month
id: Bulan ini

en: The current day of the month, localized.
id: Hari di bulan saat ini, dilokalisasikan.

en: Current Day
id: Hari ini

en: The current date, localized.
id: Tanggal saat ini, dilokalisasikan.

en: Current Date
id: Tanggal sekarang

en: The page number for the current paginated page.
id: Nomor halaman untuk penomoran halaman saat ini.

en: Page Number
id: Nomor halaman.

en: The permalink for the current page/post.
id: Permalink untuk halaman/postingan saat ini

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link (Alt)
id: %1$s Tautan (Alt)

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link
id: %1$s Tautan

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: %1$s Description
id: %1$s Deskripsi

en: Current or first category title.
id: Judul kategori saat ini atau yang pertama.

en: The title of the current archive.
id: Jundul arsip saat ini

en: Archive Title
id: Judul Arsip

en: Author Last Name
id: Nama Belakang Penulis

en: Author First Name
id: Nama depan penulis

en: statically
id: Statis

en: Delete Static Files
id: Hapus Berkas Statis

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected static sitemap files in the root folder of your WordPress installation.
    				As long as these files are present, %2$s is not able to dynamically generate your sitemap.
id: %1$s telah mendeteksi file sitemap statis di folder root instalasi WordPress Anda. Selama file ini ada, %2$s tidak dapat membuat sitemap Anda secara dinamis.

en: Static sitemap files detected
id: Berkas sitemap statis terdeteksi

en: Archives for
id: Arsip untuk

en: Author Name
id: Nama Penulis

en: The biography of the author.
id: Biografi penulis

en: Author Biography
id: Biografi penulis

en: Author archive link (link as text).
id: Link arsip penulis (link sebagai teks)

en: Author Link (Alt)
id: Link Penulis (Alt)

en: Author archive link (name as text).
id: Link arsip penulis (nama sebagai teks)

en: Author Link
id: Link Penulis

en: Caption for the current media file.
id: Keterangan untuk file media saat ini.

en: Media Caption
id: Keterangan Media

en: Image Alt Tag
id: Gambar Tag Alt

en: Attachments
id: Lampiran

note: Translators: 1 - The phone number.
en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
id: Kami tidak dapat mengimpor nomor telepon yang sebelumnya Anda masukkan untuk markup skema Grafik Pengetahuan Anda. Karena harus dalam format internasional, harap masukkan (%1$s) dengan kode negara, mis. +1 (555) 555-1234.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: You selected to install the free MonsterInsights Analytics plugin during the setup of %1$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
id: Anda memilih untuk memasang plugin MonsterInsights Analytics gratis selama pemasangan %1$s, tetapi ada masalah selama instalasi. Klik di bawah untuk menginstal secara manual.

en: Install MonsterInsights
id: Instal MonsterInsights

en: Try Again
id: Coba Lagi

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
id: Sayangnya, terjadi kesalahan saat mengimpor pengaturan plugin SEO Anda. Ini mungkin karena ketidakcocokan dalam versi yang diinstal. Pastikan Anda menggunakan plugin versi terbaru dan coba lagi.

en: SEO Plugin Import Failed
id: Impor Plugin SEO Gagal

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
id: Terjadi error ketika ingin menulis file .htaccess. Harap coba lagi nanti.

note: Translators: 1 - The phone number.
en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
id: Nomor telepon yang Anda masukkan sebelumnya untuk markup skema Grafik Pengetahuan Anda tidak valid. Karena harus dalam format internasional, harap masukkan (%1$s) lagi dengan kode negara, mis. +1 (555) 555-1234.

en: Unable to send debug email, please check your email send settings and try again.
id: Tidak dapat mengirim email debug, harap periksa pengaturan email terkirim Anda dan coba lagi.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Site URL.
en: %1$s Debug Info from %2$s
id: Info Debug %1$s dari %2$s

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
id: Terjadi error ketika ingin menghapus file physical robots.txt

en: There was an error importing the physical robots.txt file.
id: Terjadi error ketika ingin mengimpor file physical robots.txt

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
id: Gagal menonaktifkan. Harap periksa permissions dan coba lagi.

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
id: Gagal menginstal. Harap periksa pesmissions dan coba lagi.

en: Post ID is missing.
id: ID Postingan hilang

en: No post ID was provided.
id: Tidak ada ID postingan disediakan.

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
id: Nomor Telepon Tidak Valid untuk Knowledge Graph

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected that you have one or more custom fields with spaces in their name.
    								In order for %2$s to correctly parse these custom fields, their names cannot contain any spaces.
id: %1$s telah mendeteksi bahwa Anda memiliki satu atau lebih custom field dengan spasi pada namanya. Agar %2$s dapat mengurai custom field ini dengan benar, namanya tidak boleh berisi spasi.

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
id: Anda dapat menemukan informasi lebih lanjut tentang sitemap XML di %1$ssitemaps.org%2$s.

en: Your entire site is set to globally nofollow content.
id: Seluruh situs Anda diatur ke konten nofollow secara global.

en: Your entire site is set to globally noindex content.
id: Seluruh situs Anda diatur ke konten noindex secara global.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s is updated to the latest version
id: %1$s telah diupdate ke versi terbaru

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s needs to be updated
id: %1$s membutuhkan update

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Settings
id: %1$s Pengaturan

note: Translators: 1 - A data (e.g. September 2, 2022).
en: Published on %1$s.
id: Dipublish pada %1$s.

en: Custom field names with spaces detected
id: Nama custom field dengan spasi terdeteksi

note: Translators: 1 - The estimated reading time.
en: %1$s minute | %1$s minutes
id[0]: %1$s menit
id[1]: %1$s menit

en: Est. reading time
id: Estimasi waktu baca

en: Written by
id: Ditulis oleh

en: (Invalid IP)
id: (IP Tidak Valid)

en: Physical Robots.txt File Detected
id: Berkas Physical Robots.txt Terdeteksi

en: needs update
id: Butuh update

en: Not Set
id: Belum Diset

en: MySQL SQL Mode
id: Mode SQL MySQL

en: unknown
id: tidak diketahui

en: Web Server
id: Server Web

en: Constants
id: Konstan

en: Base Directory:
id: Base Direktori:

en: Upload Directory Info
id: Upload Info Direktori

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Visible
id: Terlihat

en: Front Page Info
id: Info Halaman Depan

en: User Count
id: Menghitung Pengguna

en: Permalink Structure
id: Struktur Permalink

en: User Language
id: bahasa Pengguna

en: Latest version:
id: Versi terkini:

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
id: Pemberitahuan ini akan hilang secara otomatis ketika migrasi telah diselesaikan. Untuk sementara, semua seharusnya terus bekerja sesuai ekspektasi.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
id: %1$s sedang meng-upgrade database Anda dan memindahkan data SEO Anda di latar belakang.

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO).
en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
id: Migrasi %1$s V3->V4 dalam progress

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: CEO of %1$s
id: CEO %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
id: Pemberitahuan ini akan hilang secara otomatis ketika migrasi telah diselesaikan. Untuk sementara, semua seharusnya terus bekerja sesuai ekspektasi.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
id: %1$s sedang mengimpor data SEO yang tersedia Anda di latar belakang

en: SEO Meta Import In Progress
id: Impor SEO Meta dalam progres

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Score
id: %1$s Skor

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Details
id: %1$s Detail

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), - 2 - This placeholder will be replaced with star icons, - 3 - "WordPress.org" - 4 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
id: Harap beri rating %1$s %2$s di %3$s untuk membantu kami menyebarkan ini. Terima kasih!

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="UGC"%3$s to link
id: %1$stambah %2$srel="UGC"%3$s ke link

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="sponsored"%3$s to link
id: %1$stambah %2$srel="sponsored"%3$s ke link

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="nofollow"%3$s to link
id: %1$stambah %2$srel="nofollow"%3$s ke link

en: Go to Schema Settings
id: Pergi ke Pengaturan Skema

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Schema Markup
id: Markup Skema %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Plugin Update
id: Update Plugin %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Site Info
id: Info Situs %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Site Public
id: Situs Publik %1$s

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
id: Plugin tidak memiliki dependensi yang diperlukan. Silakan hubungi support untuk informasi lebih lanjut.

en: Conflicting Plugins Detected
id: Plugin yang Bertentangan Terdeteksi

en: Search Engines Blocked
id: Mesin Pencarian Diblok

en: Fix Now
id: Perbaiki Sekarang

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
id: %1$s terlalu panjang. Coba buat lebih pendek.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
id: %1$s agak panjang. Coba buat lebih pendek.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: No %1$s was set. Set a %1$s in order to calculate your SEO score.
id: Tidak ada %1$s yang diset. Set %1$s untuk menghitung skor SEO Anda.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s length
id: Panjang %1$s

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
id: Konten di bawah jumlah kata minimum. Tambahkan lebih banyak konten.

en: This is far below the recommended minimum of words.
id: Ini jauh dibawah minimum kata yang direkomendasikan.

en: The content length is ok. Good job!
id: Panjang kontennya ok. Good job!

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
id: %1$s Anda tidak muncul di paragraf pertama. Pastikan topiknya dengan jelas segera.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
id: %1$s Anda muncul di paragraf pertama. Well done!

en: No content added yet.
id: Belum ada konten yang ditambahkan

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in introduction
id: %1$s dalam introduksi.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in meta description.
id: %1$s tidak ditemukan dalam deskripsi meta.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in meta description.
id: %1$s ditemukan dalam deskripsi meta.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in meta description
id: %1$s di deskripsi meta.

en: Add Additional Keyphrases
id: Tambahkan keypharase tambahan

en: Add Focus Keyphrase
id: Tambahkan focus keypharase

en: Default (Set under Social Networks)
id: Default (Atur di bawah Jejaring Sosial)

en: Twitter Description
id: Deskripsi Twitter

en: Preview & Edit
id: Pratinjau dan Edit

en: Here you can view and edit the thumbnail, title and description that will be displayed when your site is shared on social media. Click on the button below to view and edit the preview.
id: Di sini Anda dapat melihat dan mengedit thumbnail, judul, dan deskripsi yang akan ditampilkan ketika situs Anda dibagikan di media sosial. Klik tombol di bawah untuk melihat dan mengedit pratinjau.

en: Readability
id: Keterbacaan

en: Additional Keyphrases
id: Keypharase tambahan

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
id: Konten landasan harus menjadi artikel yang paling penting dan ekstensif di situs Anda.

en: Pillar Content
id: Konten Pilar

en: Snippet Preview content here.
id: Konten Pratinjau Snippet di sini.

en: Snippet Preview
id: Pratinjau Snippet

en: General
id: Umum

en: Enter a URL to change the default Canonical URL
id: Masukkan URL untuk mengubah URL Kanonis default

en: Robots Setting
id: Pengaturan Robot

note: Translators: 1 - "WooCommerce".
en: Advanced %1$s Support
id: Dukungan %1$s Tingkat Lanjut

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
id: Versi Pro telah diinstal dengan benar, namun butuh diaktifkan dari halaman Plugin di dalam admin WordPress Anda.

en: You are not licensed.
id: Anda tidak memiliki lisensi.

note: Translators: 1 - The marketing site anchor name ("aioseo.com").
en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
id: Tidak dapat menginstal upgrade. Silakan download dari %1$s dan instal secara manual.

en: Pro version is already installed.
id: Versi PRo telah diinstal.

en: Please enter your license key to connect.
id: Silakan masukkan kunci lisensi Anda untuk menghubungkan.

en: You are not allowed to install plugins.
id: Anda tidak diizinkan menginstal plugin.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Connect
id: Hubungkan %1$s &rsaquo;

en: Focus keyphrase
id: Focus Keyphrase

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
id: Sub judul H2 dan H3 Anda menggambarkan topik salinan Anda. Kerja bagus!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
id: Sub judul H2 atau H3 Anda menggambarkan topik salinan Anda. Kerja bagus!

en: More than 75% of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. Don't over-optimize!
id: Lebih dari 75% subpos H2 dan H3 Anda mencerminkan topik salinan Anda. Itu terlalu banyak. Jangan terlalu dioptimalkan!

en: Use more focus keyphrases in your H2 and H3 subheadings!
id: Gunakan lebih banyak focus keypharase Anda di sub judul H2 dan H3.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in image alt attribute(s). Add an image with your %1$s as alt text.
id: %1$s tidak ditemukan dalam gambar alt atribut. Tambahkan sebuah gambar dengan %1$s Anda sebagai teks alt.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in image alt attributes
id: %1$s di gambar alt atribut.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in image alt attribute(s).
id: %1$s ditemukan dalam gambar alt atribut.

note: Translators: 1 - Number of the sentences, 2 - Number of words, 3 - Recommended maximum of words.
en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
id: %1$s kalimat berisi lebih dari %2$s kata, yang melebihi jumlah maksimum yang disarankan yaitu %3$s. Coba persingkat kalimatnya.

en: Sentence length is looking great!
id: Panjang kalimat terlihat bagus!

en: Meta description Length
id: Panjang Deskripsi Meta.

en: The meta description is over 160 characters.
id: Deskripsi meta lebih dari 160 karakter.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. Make sure to write one!
id: Tidak ada deskripsi meta yang ditentukan. Mesin pencari akan menampilkan salinan dari halaman sebagai gantinya. Pastikan untuk menulisnya!

en: Please add some content first.
id: Silahkan tambahkan konten terlebih dahulu.

en: Title Length
id: Panjang Judul

en: The title is over 60 characters.
id: Judul lebih dari 60 karakter.

en: The title is too short.
id: Judul masih terlalu pendek.

en: Please add a title first.
id: Silahkan tambahkan judul terlebih dahulu.

en: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
id: Anda tidak menggunakan sub judul, namun teks Anda cukup pendek dan mungkin tidak perlu itu.

en: Great job!
id: Keren!

note: Translators: 1 - Expand to the number of text sections not separated by subheadings, 2 - expands to the recommended number of words following a subheading.
en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability. | %1$d sections of your text are longer than %2$d words and are not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
id[0]: %1$d bagian teks Anda lebih panjang dari %2$d kata dan tidak dipisahkan oleh sub judul mana pun. Tambahkan subpos untuk meningkatkan keterbacaan.

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
id: Ada cukup variasi dalam kalimat Anda. Keren!

en: Consecutive sentences
id: Kalimat berurutan

note: Translators: 1 - Number of sentences.
en: The text contains %1$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up!
id: Teks tersebut berisi %1$d kalimat berurutan yang diawali dengan kata yang sama. Cobalah untuk mix mereka!

en: You are using short paragraphs.
id: Anda menggunakan paragraf pendek.

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
id: Setidaknya satu paragraf panjangnya. Pertimbangkan untuk menggunakan paragraf pendek.

en: You're using enough active voice. That's great!
id: Anda menggunakan cukup kata aktif. Keren!

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string, 3 - Note string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
id: Salinan mendapat skor %1$s dalam ujian, yang dianggap sebagai %2$s untuk dibaca. %3$s

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
id: Salinan mendapat skor %1$s dalam ujian, yang dianggap sebagai %2$s untuk dibaca.

en: very easy
id: sangat mudah

en: Well done!
id: Bagus!

en: Transition words
id: Kata-kata transisi

en: Great! You are linking to external resources.
id: Bagus! Anda menghubungkannya ke sumber luar.

en: You are linking to other resources on your website which is great.
id: Anda menghubungkannya ke sumber luar pada situs web Anda, bagus.

note: Translators: 1 - "Google Tag Manager account".
en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
id: Dapatkan ID Google Tag Manager Anda di %1$s Anda.

en: Google Tag Manager Container ID
id: ID Google Tag Manager Container

en: Twitter Image
id: Gambar Twitter

en: Use Data from Facebook Tab
id: Gunakan Data dai Tab Facebook

en: Twitter Preview
id: Pratinjau Twitter

en: Default Object Type (Set in Social Networks)
id: Jenis Objek Default (Ditetapkan di Jejaring Sosial)

en: Facebook Description
id: Deskripsi Facebook

en: Facebook Title
id: Judul Facebook

en: Facebook Image
id: Gambar Facebook

en: Video URL
id: URL Video

en: Custom Field Name
id: Nama Custom Field

en: Image Source
id: Sumber Gambar

en: Facebook Preview
id: Pratinjau Facebook

en: Modal Content
id: Konten Modal

en: Social
id: Sosial

en: Preview Snippet Editor
id: Pratinjau Editor Snippet

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
id: Anda tidak menggunakan sub judul, namun teks Anda cukup panjang. Coba tambahkan beberapa sub judul.

en: Subheading distribution
id: Distribusi sub judul

en: You are not using rich media like images or videos.
id: Anda tidak menggunakan rich media seperti gambar atau video.

en: No title has been specified. Make sure to write one!
id: Tidak ada judul yang ditentukan. Pastikan untuk menulis satu!

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
id: Tidak ada link outbond ditemukan. Sambungkan ke sumber eksternal.

en: External links
id: Link eksternal.

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
id: Kami tidak dapat menemukan link internal apapun pada konten Anda. Tambahkan link internal di konten Anda.

en: Internal links
id: Link Internal

en: The meta description is too short.
id: Deskripsi meta terlalu pendek.

en: Meta description length
id: Panjang Deskripsi Meta.

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking outbound links with Google Analytics.%1$s%2$s
id: Ini mengaktifkan pelacakan link keluar dengan Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables Advanced Google Analytics options.%1$s%2$s
id: Ini mengaktifkan opsi Google Analytics Tingkat Lanjut.%1$s%2$s

en: Enable Advanced Analytics Options
id: Aktifkan Opsi Analisis Tingkat Lanjut

en: Google Analytics account
id: Akun Google Analytics

note: Translators: 1 - "Google Analytics account".
en: Get your Google Analytics ID in your %1$s.
id: Dapatkan ID Google Analytics Anda di %1$s Anda.

en: Pinterest account
id: Akun Pinterest

note: Translators: 1 - "Pinterest account".
en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
id: Dapatkan kode verifikasi Pinterest Anda di %1$s Anda.

note: Translators: 1 - "Baidu Webmaster Tools".
en: Get your Baidu verification code in %1$s.
id: Dapatkan kode verifikasi Baidu Anda %1$s.

en: Baidu Verification Code
id: Kode Verifikasi Baidu

note: Translators: 1 - "Yandex Webmaster Tools".
en: Get your Yandex verification code in %1$s.
id: Dapatkan kode verifikasi Yandex Anda %1$s.

en: Yandex Verification Code
id: Kode Verifikasi Yandex

note: Translators: 1 - "Bing Webmaster Tools".
en: Get your Bing verification code in %1$s.
id: Dapatkan kode verifikasi Bing Anda %1$s.

en: Bing Verification Code
id: Kode Verifikasi Bing

note: Translators: 1 - "Google Search Console".
en: Get your Google verification code in %1$s.
id: Dapatkan kode verifikasi Google Anda %1$s.

en: Google Verification Code
id: Kode Verifikasi Google

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: We recommend using the %1$sFree MonsterInsights%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
id: Kami rekomendasi untuk menggunakan %1$s Gratis MonsterInsights plugin %2$s untuk mendapatkan hasil maksimal dari Google Analytics.

en: Success!
id: Sukses!

en: Webmaster Tools Verification
id: Verifikasi Alat Webmaster

note: Translators: 1 - "<head></head>".
en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
id: Kode di atas akan ditambahkan di antara tag %1$s pada setiap halaman di situs Anda.

en: Miscellaneous Verification
id: Verifikasi Miscellaneous

en: Add content after each post in your site feed.
id: Tambahkan konten setelah setiap postingan di feed situs Anda

en: Add content before each post in your site feed.
id: Tambahkan konten sebelum setiap postingan di feed situs Anda

en: RSS After Content
id: Konten Setelah RSS

en: RSS Before Content
id: Konten Sebelum RSS

en: Learn more
id: Pelajari lebih lanjut

en: This feature is used to automatically add content to your site's RSS feed. More specifically, it allows you to add links back to your blog and your blog posts so scrapers will automatically add these links too. This helps search engines identify you as the original source of the content.
id: Fitur ini digunakan untuk menambahkan konten secara otomatis ke feed RSS situs Anda. Lebih khusus lagi, ini memungkinkan Anda untuk menambahkan link kembali ke blog dan posting blog Anda sehingga scraper akan secara otomatis menambahkan link ini juga. Ini membantu mesin pencari mengidentifikasi Anda sebagai sumber asli konten tersebut.

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
id: Tambahkan konten secara otomatis ke feed RSS situs Anda.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Check this if you would like to remove ALL %1$s data upon plugin deletion. All settings and SEO data will be unrecoverable.
id: Periksa ini jika Anda ingin menghapus SEMUA data %1$s selama penghapusan plugin. Semua forms, entries, file yang telah diupload akan tidak terlacak.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Uninstall %1$s
id: Uninstal %1$s

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which Taxonomies you want to use the %1$s columns with.
id: Pilih Taksonomi mana Anda ingin menggunakan kolom %1$s.

en: Taxonomy Columns
id: Kolom Taksonomi

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "Learn more".
en: The Dashboard Widget feature is only available for licensed %1$s users. %2$s
id: Fitur Dashboard Widget hanya tersedia untuk pengguna %1$s terlisensi. %2$s

en: You will need to manually update everything.
id: Anda butuh meng-update semuanya secara manual

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
id: Anda mendapatkan perbaikan bug dan update keamanan, namun bukan fitur utama.

en: Minor Only
id: Hanya Minor

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
id: Anda mendapatkan fitur terbaru, perbaikan bug, dan update keamanan saat dirilis.

en: All (recommended)
id: Semua (direkomendasikan)

en: Automatic Updates
id: Update Otomatis

en: This allows you to hide plugin announcements and update details.
id: Ini mengizinkan Anda untuk menyembunyikan plugin peringatan dan meng-update detail.

en: Announcements
id: Pengumuman

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: This adds %1$s to the admin toolbar for easy access to your SEO settings.
id: Ini menambahkan %1$s ke toolbar admin untuk akses lebih mudah ke pengaturan SEO Anda.

en: Admin Bar Menu
id: Menu Bar Admin

en: Usage Tracking
id: Pelacakan Penggunaan

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which Post Types you want to use the %1$s columns with.
id: Pilih Tipe Post mana yang ingin Anda gunakan dengan %1$s.

en: Post Type Columns
id: Kolom Jenis postingan

en: archive
id: arsip

en: Sample short description for your product.
id: Contoh deskripsi pendek untuk produk Anda

en: Preview
id: Pratinjau

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Show
id: Tampilkan

en: Websites
id: Situr Web

en: Products & Entertainment
id: Produk dan Hiburan

en: Places
id: Tempat

en: People
id: Orang

en: Organizations
id: Organisasi

en: Groups
id: Grup

en: Businesses
id: Bisnis

en: Activities
id: Aktifitas

en: Advanced Rich Snippets + Schema Markups
id: Rich Snippets Tingkat Lanjut + Skema Markups

en: Smart Redirects + 404 Detection
id: Pengalihan Pintar + Deteksi 404

en: Submit articles to Google News that were published in the last 48 hours.
id: Kirimkan artikel ke Google News yang dipublish dalam 48 jam terakhir

en: Generate an XML Sitemap specifically for video content on your site.
id: Buat sebuah Sitemap XML khusus untuk konten video pada situs Anda

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
id: Beri tahu Google tentang bisnis Anda untuk ditampilkan sebagai kartu Grafik Pengetahuan atau carousel bisnis.

en: Globally control Title and Alt attributes for attachment pages and images that are embedded in your content.
id: Kontrol secara global atribut Judul dan Alt untuk halaman lampiran dan gambar yang disematkan di konten Anda.

en: Get the #1 analytics plugin to see how people find and use your website. Simply put, see stats that matter.
id: Dapatkan plugin analitik #1 untuk melihat bagaimana orang menemukan dan menggunakan situs web Anda. Sederhananya, lihat statistik yang penting.

en: Get all the right tools to make sure your website shows up in Google Search.
id: Dapatkan semua tools yang benar untuk memastikan website Anda tampil di Google Search

en: Optimized Search Appearance
id: Tampilan Pencarian yang Dioptimalkan

en: Sitemaps are a list of all your content that search engines use when they crawl your site.
id: Sitemap adalah daftar semua konten Anda yang digunakan mesin pencari saat menelusuri situs Anda.

en: Manually Enter Type
id: Masukkan Tipe Secara Manual

en: Breadcrumb Templates
id: Template Breadcrumb

en: Category Name
id: Nama Kategori

en: search key word goes here
id: cari kata kunci ada di sini

en: Article Title
id: Judul Artikel

en: Subcategory
id: Sub Kategori

en: Current Item
id: Item Saat Ini

en: 404 Error Format
id: Format Eror 404

en: Search Result Format
id: Format Hasil Pencarian

en: Archive Format
id: Format Arsip

en: Homepage Link
id: Link Beranda

en: Breadcrumb Settings
id: Pengaturan Breadcrumb

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Gutenberg Block
id: Blok Gutenberg

en: Shortcode
id: Kode Pendek

en: Enable Breadcrumbs
id: Aktifkan Breadcrumbs

en: Enable our TruSEO score to help you optimize your content for maximum traffic.
id: Aktifkan skor TruSEO kami untuk membantu Anda mengoptimasi konten Anda pada trafik maksimum.

en: TruSEO Score & Content
id: Skor dan Konten TruSEO

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Use our configuration wizard to properly set up %1$s with your WordPress website.
id: Gunakan konfigurasi wizard kami untuk set up %1$s dengan benar di situs web WordPress Anda.

en: License
id: Lisensi

note: Translators: This refers to the homepage of the site.
en: Home
id: Beranda

en: A short description for your product.
id: Sebuah deskripsi pendek untuk produk Anda

en: Product Short Description
id: Deskripsi pendek produk

en: Enter a custom field name...
id: Masukkan nama custom field

en: Search for an item...
id: Mencari item

note: Translators: 1 - An example URL (e.g. https://aioseo.com/example).
en: Enter a page URL, e.g. %1$s
id: Masukkan URL halaman, contoh %1$s

en: Add New
id: Tambah Baru

en: Edit Your Meta Description
id: Ubah Deskripsi Meta Anda

en: The description should stimulate reader interest and get them to click on the article. Think of it as a mini-advertisement for your content.
id: Deskripsi harus merangsang minat pembaca dan membuat mereka mengklik artikel tersebut. Anggap saja sebagai iklan mini untuk konten Anda.

en: Write a meta description for your page. Use your target keywords (in a natural way) and write with human readers in mind. Summarize the content - describe the topics your article discusses.
id: Tulis deskripsi meta untuk halaman Anda. Gunakan target kata kunci Anda (dengan cara yang alami) dan tulislah dengan mempertimbangkan pembacanya adalah manusia. Ringkaskan konten - jelaskan topik yang dibahas oleh artikel Anda.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
id: Deskripsi meta Anda telah diset dan terdiri dari %1$d karakter.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
id: Deskripsi meta Anda adalah %1$d karakter, masih terlalu panjang.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
id: Deskripsi meta Anda hanya %1$d karakter, masih terlalu pendek.

en: No meta description was found for your page.
id: Tidak ada deskripsi meta ditemukan untuk halaman Anda

en: If you aren't using an SSL certificate for your site that means you are losing a lot of potential traffic. We recommend getting an SSL certificate installed immediately.
id: Jika Anda tidak menggunakan sertifikat SSL untuk situs Anda artinya Anda kehilangan banyak trafik potensial. Kami sarankan untuk menginstal sertifikat SSL segera.

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
id: Halaman Anda menggunakan protokol transfer yang aman (https).

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
id: Halaman Anda tidak menggunakan protokol transfer yang aman (https).

en: Google Safe browsing shows warnings and alerts to users if they visit a suspicious website. If you are flagged by Google Safe Browsing, you should take immediate steps to fix that.
id: Penjelajahan Aman Google menunjukkan peringatan dan notifikasi kepada pengguna jika mereka mengunjungi situs web yang mencurigakan. Jika Anda ditandai oleh Penjelajahan Aman Google, Anda harus segera mengambil langkah untuk memperbaikinya.

en: Google has not flagged your site for malware!
id: Google belum menandai situs Anda untuk malware!

en: It looks like your site has been added to one of Google's malwares lists.
id: Sepertinya situs Anda telah ditambahkan ke salah satu daftar malware Google.

en: Alternatively, you can create an empty index.php file and save it in every directory on your site. That's an approach that WordPress uses and it works well.
id: Alternatifnya, Anda dapat membuat berkas index.php kosong dan menyimpannya di setiap direktori di situs Anda. Ini adalah pendekatan yang digunakan WordPress dan berfungsi dengan baik.

en: Fortunately, every popular web server has options to prevent directory listings. They'll show a "403 forbidden" message instead.
id: Untungnya, setiap server web populer memiliki opsi untuk mencegah daftar direktori. Mereka akan menampilkan pesan "403 forbidden" ["403 dilarang"] sebagai gantinya.

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
id: Daftar Direktori tampaknya telah dinonaktifkan di server Anda.

en: Edit Your Page Title
id: Edit Judul Halaman Anda

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
id: Daftar Direktori tampaknya telah diaktifkan di server Anda.

en: It's a great idea to try and hide the theme you have visible. From time to time vulnerabilities are found in themes and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
id: Merupakan ide yang bagus untuk mencoba dan menyembunyikan tema Anda yang terlihat. Dari waktu ke waktu, kerentanan ditemukan dalam tema dan jika situs Anda tidak diperbarui secara tepat waktu, plugin dan tema yang sudah usang dapat dieksploitasi.

en: Upgrade Your Plan
id: Upgrade Paket Anda

en: Type
id: Tipe

en: Click to Copy
id: Klik untuk menyalin

en: Writing compelling titles is both a science and an art. There are automated tools that can analyze your title against known metrics for readability and click-worthiness. You also need to understand the psychology of your target audience.
id: Menulis judul yang menarik adalah ilmu dan seni. Ada alat otomatis yang dapat menganalisis judul Anda terhadap metrik yang diketahui untuk kelayakan baca dan kelayakan klik. Anda juga perlu memahami psikologi target audiens Anda.

en: Ensure your page's title includes your target keywords, and design it to encourage users to click.
id: Pastikan judul halaman Anda menyertakan target kata kunci Anda, dan rancang agar mendorong pengguna untuk mengklik.

en: Your theme is not visible!
id: Tema Anda tidak terlihat!

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
id: Siapapun dapat melihat Anda menggunakan tema %1$s.

en: It's a great idea to try and hide the plugins you have visible. From time to time vulnerabilities are found in plugins and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
id: Merupakan ide yang bagus untuk mencoba dan menyembunyikan plugin Anda yang terlihat. Dari waktu ke waktu, kerentanan ditemukan dalam plugin dan jika situs Anda tidak diperbarui secara tepat waktu, plugin dan tema yang sudah usang dapat dieksploitasi.

en: You have no visible plugins!
id: Anda tidak punya plugin terlihat!

en: Plugins from your website are publicly visible.
id: Plugin situs web Anda dapat dilihat oleh publik.

en: You can get an even greater boost in speed with a content delivery network service. These services host a copy of your content on multiple servers spread out across the globe. A user's request is handled by the edge server that's closest to their physical location, so the content arrives incredibly fast.
id: Anda bahkan dapat memperoleh peningkatan kecepatan yang lebih besar dengan layanan jaringan pengiriman konten. Layanan ini menghosting salinan konten Anda di beberapa server yang tersebar di seluruh dunia. Permintaan pengguna ditangani oleh edge server yang paling dekat dengan lokasi fisik mereka, sehingga konten tiba dengan sangat cepat.

en: If you want to continue to improve your response time, the simplest and fastest fix is to use a caching plugin. Caching plugins keep a cached version of each page on your site. Instead of building the page from scratch, the server will send the cached copy.
id: Jika Anda ingin terus meningkatkan waktu respon Anda, cara termudah dan tercepat adalah menggunakan plugin caching. Plugin caching menyimpan versi cache dari setiap halaman di situs Anda. Alih-alih membangun halaman dari awal, server akan mengirim salinan yang di-cache.

en: Your response time is under 0.2 seconds.
id: Waktu respon Anda kurang dari 0,2 detik.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The response time of your page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
id: Waktu respon halaman Anda adalah %1$f detik. Disarankan untuk membuatnya sama dengan atau di bawah 0,2 detik.

en: Removing white space can also have an impact on your HTML page's size. White space characters like carriage returns and tabs are ignored by the browser, but they make the markup easier for developers to read. So you should always strip them from your templates or themes before you use them in a production environment.
id: Menghapus spasi juga dapat berdampak pada ukuran halaman HTML Anda. Karakter spasi putih seperti carriage return dan tab diabaikan oleh browser, namun membuat markup yang lebih  mudah dibaca oleh pengembang. Jadi, Anda harus selalu menghapusnya dari template atau tema Anda sebelum menggunakannya dalam lingkungan produksi.

en: You can reduce CSS repetition with HTML class and ID attributes. Often the same rules will be repeated across many page elements, embedded in each tag's "style" attribute. You can extract them into a single "style" tag and use classes and ID's to target each element.
id: Anda dapat mengurangi pengulangan CSS dengan kelas HTML dan atribut ID. Seringkali aturan yang sama akan diulangi di banyak elemen halaman, disematkan di setiap atribut tag "style" ["gaya"]. Anda dapat mengekstraknya menjadi satu tag "style" dan menggunakan kelas dan ID untuk menargetkan setiap elemen.

en: Sometimes inline CSS is a culprit. A little inline CSS can help your page render faster. Too much will bloat the HTML file and increase the page loading time.
id: Terkadang inline CSS adalah pelakunya. Sedikit inline CSS dapat membantu halaman Anda ditampilkan lebih cepat. Terlalu banyak inline CSS akan membuat berkas HTML membengkak dan menambah waktu pemuatan halaman.

en: In order to reduce page size, remove any unnecessary tags from your markup. This includes developer comments, which are invisible to your users - search engines ignore the text in comments, too.
id: Untuk mengurangi ukuran halaman, hapus semua tag yang tidak perlu dari markup Anda. Termasuk komentar pengembang yang tidak terlihat oleh pengguna Anda - mesin telusur juga mengabaikan teks dalam komentar.

en: This is under the average of 33 Kb.
id: Ini di bawah rata-rata 33 Kb.

en: This is over our recommendation of 50 Kb.
id: Ini melebihi rekomendasi kami sebesar 50 Kb.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The size of the HTML document is %1$d Kb.
id: Ukuran dokumen HTML ini adalah %1$d Kb.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
id: Judul SEO Anda telah ditetapkan dan terdiri dari %1$d karakter.

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
id: Cobalah untuk mengganti objek yang disematkan dengan alternatif HTML5.

en: Images:
id: Gambar:

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
id: Lebih dari 20 permintaan dapat mengakibatkan pemuatan halaman yang lambat.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: Your page makes %1$d requests.
id: Halaman Anda membuat %1$d permintaan.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify CSS files.
id: Ada alat server-side (termasuk plugin WordPress) untuk mengecilkan berkas CSS secara otomatis.

en: We recommend tracking down where the un-minified CSS files come from.
id: Kami merekomendasikan untuk melacak dari mana berkas CSS yang tidak dikecilkan berasal.

en: CSS files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
id: Berkas CSS muncul di banyak tempat, termasuk kerangka kerja (seperti Bootstrap), tema dan template, dan plugin pihak ketiga.

en: All CSS files appear to be minified.
id: Semua berkas CSS tampak sudah diperkecil.

en: Some CSS files don't seem to be minified.
id: Beberapa berkas CSS tampaknya tidak diperkecil.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify JavaScript files.
id: Ada alat server-side (termasuk plugin WordPress) untuk mengecilkan berkas JavaScript secara otomatis.

en: We recommend tracking down where the un-minified JavaScript files come from
id: Kami merekomendasikan untuk melacak dari mana berkas JavaScript yang tidak dikecilkan berasal.

en: JavaScript files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
id: Berkas JavaScript muncul di banyak tempat, termasuk kerangka kerja (seperti Bootstrap), tema dan template, dan plugin pihak ketiga.

en: All Javascript files appear to be minified.
id: Beberapa berkas Javascript tampak sudah diperkecil.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
id: Beberapa berkas Javascript tampaknya tidak diperkecil.

en: Alternatively, you can use a CMS plugin to simplify the process - it's a more user-friendly option. WordPress has a host of caching plugins, and most of them give you options to control the caching headers.
id: Sebagai alternatif, Anda dapat menggunakan plugin CMS untuk menyederhanakan prosesnya - ini adalah opsi yang lebih ramah pengguna. WordPress memiliki sejumlah plugin caching, dan sebagian besar memberi Anda opsi untuk mengontrol header caching.

en: If you use the Apache or NGINX web servers, you can edit the configuration files to set the "expires" header for all image files. For Apache, you can also use a ".htaccess" file to change the settings for each folder.
id: Jika Anda menggunakan server web Apache atau NGINX, Anda dapat mengedit berkas konfigurasi untuk menyetel header "kedaluwarsa" untuk semua berkas gambar. Untuk Apache, Anda juga dapat menggunakan berkas ".htaccess" untuk mengubah pengaturan setiap folder.

en: Your server is using "expires" headers for your images.
id: Server Anda menggunakan header "kedaluwarsa" untuk gambar.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
id: Judul SEO Anda adalah %1$d karakter, masih terlalu panjang.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
id: Server Anda tidak menggunakan header "kedaluwarsa" untuk gambar.

en: Edit Your Page
id: Edit halaman Anda

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
id: %1$s sangat memudahkan untuk menambahkan markup Schema.org yang sangat relevan ke situs Anda. Ini memiliki antar muka grafis yang sederhana, jadi Anda tidak perlu membuat tangan Anda kotor dengan markup HTML yang rumit.

en: We found Schema.org data on your page.
id: Kami menemukan data Schema.org di halaman Anda.

en: No Schema.org data was found on your page.
id: Tidak ada data Schema.org yang ditemukan di halaman Anda.

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s provides a simple but powerful interface to craft your Open Graph data. You get immediate feedback with an interactive preview, and you don't have to mess around with raw HTML markup.
id: %1$s menyediakan antar muka yang sederhana namun powerful untuk menyusun data Open Graph- Anda. Anda akan segera mendapatkan umpan balik dengan pratinjau yang interaktif, dan tidak perlu dipusingkan dengan raw HTML markup.

en: Insert a customized Open Graph meta tag for each important page on your site. The standard is very well documented - you can learn more from Facebook's developer pages.
id: Sisipkan tag meta Open Graph yang disesuaikan untuk setiap halaman penting di situs Anda. Standar tersebut didokumentasikan dengan sangat baik - Anda dapat mempelajari lebih lanjut dari halaman pengembang Facebook.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
id: Semua meta tag Open Graph yang dibutuhkan telah ditemukan.

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
id: Duplikat tag meta Open Graph telah ditemukan.

en: Some Open Graph meta tags are missing.
id: Beberapa tag meta Open Graph hilang.

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has a full suite of tools to manage the robots.txt file, along with other related technologies, like XML Sitemaps.
id: %1$s memiliki seperangkat alat yang lengkap untuk mengelola berkas robots.txt, bersama dengan teknologi terkait lainnya, seperti sitemap XML.

en: You can manually create a robots.txt file and upload it to your site's web root. A simpler option is to use a plugin for your CMS platform.
id: Anda dapat membuat berkas robots.txt secara manual dan mengunggahnya ke root situs web Anda. Opsi yang lebih sederhana adalah menggunakan plugin untuk platform CMS Anda.

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
id: Pastikan Anda hanya memblokir bagian yang tidak ingin diindeksan.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
id: Judul SEO Anda hanya %1$d karakter, masih terlalu pendek.

en: Your site has a robots.txt file.
id: Situs Anda memiliki berkas robots.txt.

en: Your site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
id: Situs Anda memiliki berkas robots.txt yang berisi satu atau lebih perintah "tidak diizinkan".

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
id: Berkas robots.txt hilang atau tidak tersedia.

en: We couldn't find an SEO Title.
id: Kami tidak bisa menemukan Judul SEO.

en: You should use HTTP redirections (301 permanant redirects) to pass PageRank from the "wrong" URLs to the standard (canonical) ones. That way, your content will still benefit from backlinks if someone makes a mistake and uses the wrong URL.
id: Anda harus menggunakan pengalihan HTTP (pengalihan permanen 301) untuk meneruskan PageRank dari URL yang "salah" ke URL standar (kanonis). Dengan begitu, konten Anda akan tetap mendapatkan keuntungan dari backlink jika seseorang melakukan kesalahan dan menggunakan URL yang salah.

en: Decide whether you want your site's URLs to include a "www", or if you prefer a plain domain name. There are marketing pros and cons for each choice, but neither one is better or worse for SEO purposes - as long as you're consistent.
id: Tentukan apakah Anda ingin URL situs Anda menyertakan "www", atau jika Anda lebih suka nama domain biasa. Ada pro dan kontra pemasaran untuk setiap pilihan, namun selama Anda konsisten, tidak ada istilah lebih baik atau lebih buruk untuk tujuan SEO.

en: Both the www and non-www versions of your URL are redirected to the same site.
id: Versi www dan non-www URL Anda dialihkan ke situs yang sama.

en: The www and non-www versions of your URL are not redirected to the same site.
id: Versi www dan non-www URL Anda tidak dialihkan ke situs yang sama.

en: Only ever use noindex meta tag or header on pages you want to keep out of the reach of search engines!
id: Hanya gunakan tag meta atau header noindex pada halaman yang ingin dijauhkan dari jangkauan mesin pencari!

en: Your page does not contain any noindex header or meta tag.
id: Halaman Anda tidak berisi header noindex atau tag meta.

en: Your page contains a noindex header or meta tag.
id: Halaman Anda berisi header noindex atau tag meta.

en: If you've republished an article from another source (such as another site or a different section of your own site) then you need to pick which URL is the "correct" one and use that!
id: Jika Anda menerbitkan ulang artikel dari sumber lain (seperti situs lain atau bagian lain dari situs Anda sendiri), ka Anda harus memilih URL mana yang "benar" dan gunakan itu!

en: Every page on your site should have a <link> tag with a 'rel="canonical"' attribute. The link tag should go inside the page's head tag, and it should contain the page's "correct" URL.
id: Setiap halaman di situs Anda harus memiliki tag <link> dengan atribut 'rel ="canonical"'. Tag link harus masuk ke dalam tag head halaman, dan harus berisi URL halaman "benar".

en: Your page is using the canonical link tag.
id: Halaman Anda menggunakan tag link kanonis.

en: No canonical link tag found on your page.
id: Tidak ada tag link kanonis yang ditemukan di halaman Anda.

en: External:
id: Eksternal:

en: Your page has a correct number of internal and external links.
id: Halaman Anda memiliki jumlah link internal dan eksternal yang benar.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
id: Rasio link internal ke link eksternal tidak merata.

en: Too few internal links on your page.
id: Terlalu sedikit link internal di laman Anda.

en: No internal links were found on your page.
id: Tidak ada link internal ditemukan di halaman Anda.

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
id: Pastikan setiap gambar memiliki tag alt, dan tambahkan deskripsi yang berguna ke setiap gambar. Tambahkan kata kunci atau sinonim - tetapi lakukan dengan cara yang alami.

en: All images on your page have alt attributes.
id: Semua gambar di halaman Anda memiliki atribut alt.

en: Some images on your page have no alt attribute.
id: Beberapa gambar di halaman Anda tidak memiliki atribut alt.

en: Don't try to force keywords into sub-headings if they feel unnatural. It will send the wrong message to your readers, possibly driving them away.
id: Jangan mencoba memaksakan kata kunci ke dalam sub judul jika terasa tidak wajar. Hal ini akan mengirimkan pesan yang salah kepada pembaca Anda, kemungkinan akan membuat mereka menjauh.

en: It should be easy to include your main and supporting keywords in the H2 tags - after all, these keywords describe your content! If it's hard to work the keywords into your subheadings, it could be a sign that the keywords aren't closely related to your content.
id: Seharusnya  mudah untuk memasukkan kata kunci utama dan pendukung Anda ke dalam tag H2 - lagipula, kata kunci ini menjelaskan konten Anda! Jika sulit untuk memasukkan kata kunci ke dalam sub judul Anda, bisa menandakan bahwa kata kunci tersebut tidak berkaitan dengan konten Anda.

en: Also, try to include synonyms and relevant terminology in H2 tag text. Search engines are pretty smart - they know which words usually occur together in each niche.
id: Selain itu, coba sertakan sinonim dan terminologi yang relevan dalam teks tag H2. Mesin pencari sangat pintar - mereka tahu kata mana yang biasanya  Andancul bersamaan di setiap niche.

en: Make sure you have a good balance of H2 tags to plain text in your content. Break the content down into logical sections, and use headings to introduce each new topic.
id: Pastikan Anda memiliki keseimbangan yang baik antara tag H2 dengan teks biasa dalam konten Anda. Pisahkan konten menjadi beberapa bagian yang logis, dan gunakan judul untuk memperkenalkan setiap topik baru.

en: H2 tags were found on your page.
id: Tag H2 telah ditemukan di halaman Anda.

en: No H2 tags were found on your page.
id: Tidak ada Tag H2 ditemukan di halaman Anda.

en: You should write as if your readers are selfish people with short attention spans (because that describes a large percentage of the world's population). Readers visit websites for selfish reasons - they're not there to make you happy.
id: Anda harus menulis seolah-olah pembaca Anda adalah orang-orang egois dengan tingkat kesabaran rendah (pembaca seperti ini memiliki persentase populasi besar di dunia ). Pembaca mengunjungi situs web untuk alasan egois - mereka tidak ada di sana untuk membuat Anda bahagia.

en: A good headline stimulates reader interest and offers a compelling reason to read your content. It promises a believable benefit.
id: Judul yang bagus merangsang minat pembaca dan memberikan alasan kuat untuk membaca konten Anda. Hal ini menjanjikan manfaat yang dapat dipercaya.

en: Because your headline plays a large role in reader engagement, it's worth spending extra time perfecting it. Many top copywriters spend hours getting their headlines just right - sometimes they spend longer on the headline than the rest of the article!
id: Karena judul utama Anda memainkan peran besar dalam keterlibatan pembaca, ada baiknya Anda menghabiskan waktu ekstra untuk menyempurnakannya. Banyak copywriter top menghabiskan waktu berjam-jam untuk mendapatkan headline yang tepat - terkadang mereka menghabiskan waktu lebih lama pada headline daripada artikel lainnya!

en: Ensure your most important keywords appear in the H1 tag - don't force it, use them in a natural way that makes sense to human readers.
id: Pastikan kata kunci Anda yang paling penting muncul di tag H1 - jangan dipaksakan, gunakan dengan cara yang alami yang masuk akal bagi pembaca manusia.

en: WordPress sites usually insert the page or post title as an H1 tag (although custom themes can change this behavior).
id: Situs WordPress biasanya memasukkan halaman atau judul postingan sebagai tag H1 (meskipun tema khusus dapat mengubah perilaku ini).

en: One H1 tag was found on your page.
id: Satu tag H1 telah ditemukan di halaman Anda.

note: Translators: 1 - The number of H1 tags found.
en: %1$d H1 tags were found.
id: %1$d tag H1 telah ditemukan.

en: For the best SEO results there should be exactly one H1 tag on each page.
id: Untuk hasil SEO terbaik seharusnya ada tepat satu tag H1 pada setiap halaman.

en: No H1 tag was found.
id: Tidak ada tag H1 ditemukan.

en: Read the Setup Guide
id: Baca Panduan Setup

en: Launch the Setup Wizard
id: Jalankan Setup Wizard

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
id: Terima kasih telah memilih plugin SEO WordPress terbaik. Default %1$s bekerja dengan sangat baik. Untuk meningkatkan peringkat Anda, kami telah membuat setup wizard yang memandu Anda melalui beberapa pengaturan konfigurasi penting dan praktik terbaik SEO yang telah disesuaikan secara khusus untuk situs Anda.

en: Submit a Support Ticket
id: Kirim Tiket Support

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
id: Kirim tiket dan tim dukungan kelas dunia kami akan segera menghubungi Anda

en: Get Support
id: Dapatkan Dukungan

en: View All Documentation
id: Lihat Semua Dokumentasi

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOEO").
en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
id: Telusuri dokumentasi, materi referensi, dan tutorial untuk %1$s.

en: View Documentation
id: Lihat Dokumentasi

en: View All
id: Lihat Semua

en: Search
id: Cari

en: Close
id: Tutup

en: View all tags
id: Lihat semua tag

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: How to Get Started
id: Bagaimana untuk Memulai

en: Show Less
id: Tampilkan lebih sedikit

en: Show More
id: Tampilkan lebih banyak

en: Security
id: Keamanan

en: Advanced SEO
id: SEO Tingkat Lanjut

en: No Follow Paginated
id: No Follow Dinomori

en: No Index Paginated
id: No Index Dinomori

en: Dismissed Notifications
id: Abaikan Notifikasi

en: See Dismissed Notifications
id: Lihat Notifikasi yang Diabaikan

en: You have no new notifications.
id: Anda tidak memiliki notifikasi baru.

en: Great Scott! Where'd they all go?
id: Bagus Scott! Kemana semuanya pergi?

en: a few seconds ago
id: beberapa detik lalu

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 years ago".
en: years ago
id: beberapa tahun lalu

en: a year ago
id: satu tahun lalu

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 months ago".
en: months ago
id: beberapa bulan lalu

en: a month ago
id: satu bulan lalu

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 days ago".
en: days ago
id: beberapa hari lalu

en: a day ago
id: satu hari lalu

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 minutes ago".
en: minutes ago
id: beberapa menit lalu

en: a minute ago
id: satu menit lalu

en: All taxonomies are set to noindex or your site does not have any taxonomies registered that are supported by this feature.
id: Semua taksonomi telah diset ke noindex atau situs Anda tidak memiliki taksonomi terdaftar yang didukung oleh fitur ini.

en: All post types are set to noindex or your site does not have any post types registered that are supported by this feature.
id: Semua tipe postingan telah diset ke noindex atau situs Anda tidak memiliki tipe postingan terdaftar yang didukung oleh fitur ini.

en: No taxonomies available.
id: Tidak ada taksonomi yang tersedia

en: No post types available.
id: Tidak ada tipe postingan yang tersedia

en: Read the Ultimate WordPress SEO Guide
id: Baca Panduan Pokok SEO WordPress

en: Your Overall Site Score
id: Skor Keseluruhan Situs Anda

en: An error occurred while analyzing your site.
id: Sebuah error telah muncul ketika menganalisa situs Anda

en: Mobile Snapshot
id: Snapshot Seluler

en: Warnings
id: Peringatan

en: Analyzing...
id: Menganalisa...

en: No ODP
id: Tidak Ada ODP

en: No Snippet
id: Tidak Ada Snippet

en: No Image Index
id: Tidak Ada Indeks Gambar

en: No Translate
id: Tidak Ada Terjemahan

en: No Archive
id: Tidak Ada Arsip

en: No Follow
id: Tidak Ada Mengikuti

en: No Index
id: Tidak Ada Index

en: Large
id: Besar

en: Standard
id: Standar

en: Max Image Preview
id: Pratinjau Gambar Maksimum

en: Max Video Preview
id: Pratinjau Video Maksimum

en: Max Snippet
id: Snippet Maksimum

en: Robots meta:
id: Robot Meta:

en: Your Username:
id: Username Anda:

en: Use the same username for multiple social networks
id: Gunakan username yang sama untuk multiple jejaring sosial

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL MySpace Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL Wikipedia Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL SoundCloud Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL Yelp Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL Tumblr Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL LinkedIn Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL YouTube Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL MySpace Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Tax ID:
id: Nomor Pajak:

en: Basic SEO
id: SEO Dasar

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL Instagram Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your Twitter URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL Twitter Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL Facebook Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: The geographic area where a service or offered item is provided.
id: Area geografis jasa dan barang yang ditawarkan di sediakan.

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke judul Anda

en: Show in Search Results
id: Tampilkan di Hasil Pencarian

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrading to %1$s
id: meng-upgrade ke %1$s

en: Free
id: Gratis

en: HTML Sitemap
id: Sitemap HTML

en: Allows you to specify the maximum number of posts for the RSS Sitemap. We recommend an amount of 50 posts.
id: Memungkinkan Anda menentukan jumlah postingan maksimum untuk RSS Sitemap. Kami merekomendasikan 50 postingan.

en: Open RSS Sitemap
id: Buka Sitemap RSS

en: Number of Posts
id: Jumlah Postingan

en: Custom Field Support
id: Dukungan Custom Field

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Video Sitemaps are only available for licensed %1$s %2$s users.
id: Sitemap Video hanya tersedia untuk pengguna %1$s %2$s terlisensi

en: Upgrade to Pro and Unlock Video Sitemaps
id: Upgrade ke Pro dan Unlock Video Sitemap

en: Open Video Sitemap
id: Buka Sitemap Video

en: Exclude Pages/Posts
id: Lainkan Halaman/Postingan

en: Set Publication Name
id: Atur Nama Publikasi

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: News Sitemaps are only available for licensed %1$s %2$s users.
id: Sitemaps Berita hanya tersedia untuk pengguna %1$s %2$s terlisensi.

en: Upgrade to Pro and Unlock News Sitemaps
id: Upgrade ke Pro dan Buka Sitemap Berita

en: Open News Sitemap
id: Buka Sitemap Berita

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap. Categories and Tags are excluded by default since these do not support video embedding.
id: Pilih Taksonomi yang muncul di sitemap Anda. Kategori dan Tag dikecualikan secara default karena tidak mendukung penyematan video.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Custom Taxonomy Support is only available for licensed %1$s %2$s users.
id: Dukungan Taksonomi Kustom hanya tersedia untuk pengguna %1$s %2$s terlisensi.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s lets you set the SEO title and description for custom taxonomies. You can also control all of the robots meta and other options just like the default category and tags taxonomies.
id: %1$s %2$s memungkinkan Anda mengatur judul dan deskripsi SEO untuk taksonomi kustom. Anda juga dapat mengontrol semua meta robot dan opsi lain seperti kategori default dan taksonomi tag.

en: Upgrade to Pro and Unlock Custom Taxonomies
id: Upgrade ke Pro dan Buka Taksonomi

en: Web Page Type
id: Tipe Halaman Web

en: Enable Schema Markup
id: Aktifkan Markup Skema

en: Go to Local SEO Settings
id: Pergi ke Pengaturan SEO Lokal

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
id: Google, Bing, dan mesin pencari lainnya menggunakan data spesifik dari markup skema Anda ke data output di Panel Knowledge mereka. Data ini diketahui sebagain Grafik Knowledge. Gunakan pengaturan ini untuk mengganti tampilan data.

en: Press enter to create a keyword
id: Tekan Enter untuk membuat sebuah kata kunci

en: Knowledge Graph
id: Grafik Knowledge

en: Home Page
id: Halaman Depan

en: Separator Character
id: Karakter Pemisah

en: Title Separator
id: Judul Pemisah

en: Schema Markup
id: Skema Markup

en: Attachment Parent
id: Lampiran Induk

en: Attachment
id: Lampiran

en: Redirect Attachment URLs
id: Alihkan Lampiran URLs

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Image SEO is only available for licensed %1$s %2$s users.
id: SEO Gambar hanya tersedia untuk pengguna %1$s %2$s terlisensi.

en: Upgrade to Pro and Unlock Image SEO
id: Upgrade ke Pro dan Unlock SEO Gambar

en: This feature requires one of the following plans:
id: Fitur ini membutuhkan salah satu plan berikut:

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Custom Fields are only available for licensed %1$s %2$s users.
id: Custom Field hanya tersedia untuk pengguna %1$s %2$s terlisensi.

en: Upgrade to Pro and Unlock Custom Fields
id: Upgrade ke Pro dan Buka Custom Field

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s gives you advanced customizations for our page analysis feature, letting you add custom fields to analyze.
id: %1$s %2$s memberi Anda penyesuaian tingkat lanjut untuk fitur analisis halaman kami, memungkinkan Anda menambahkan bidang kustom untuk dianalisis.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Show %1$s Meta Box
id: Tampilkan Meta Box %1$s

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Show %1$s Thumbnail in Google Custom Search
id: Tampilkan Thumbnail %1$s di Google Custom Search

en: Show Date in Google Preview
id: Tampilkan Tanggal di Pratinjau Google

en: Other Options
id: Pilihan Lainnya

en: Read Only
id: Baca Saja

en: Bulk Editing
id: Edit dalam Jumlah Besar

en: Robots Meta Settings
id: Pengaturan Robot Meta

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Title
id: Judul %1$s

en: The ExactMetrics Google Analytics for WordPress plugin helps you properly setup all the powerful Google Analytics tracking features without writing any code or hiring a developer.
id: ExactMetrics Google Analytics untuk plugin WordPress membantu Anda setup semua fitur pelacakan Google Analytics yang canggih dengan benar tanpa menulis kode apa pun atau membayar developer.

en: Deactivated
id: Non-aktifkan

en: Manage
id: Atur

note: Translators: 1 - Company name ("Awesome Motive").
en: The %1$s Team
id: Tim %1$s

en: Our Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours. In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
id: Sitemap Google News kami memungkinkan Anda mengontrol konten mana yang Anda kirimkan ke Google News dan hanya berisi artikel yang diterbitkan dalam 48 jam terakhir. Untuk mengirimkan News Sitemap ke Google, Anda harus menambahkan situs Anda ke Pusat Penerbit Google dan telah disetujui.

en: The Video Sitemap works in much the same way as the XML Sitemap module, it generates an XML Sitemap specifically for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
id: Sitemap Video bekerja dengan cara yang hampir sama dengan modul Sitemap XML, dia menghasilkan Sitemap XML khusus untuk konten video di situs Anda. Mesin pencari menggunakan informasi ini untuk menampilkan informasi snippet yang kaya pada hasil pencarian.

note: Translators: 1 - A number representing the remaining notifications.
en: You have %1$s more notifications
id: Anda memiliki %1$s notifikasi lagi

en: Relaunch Setup Wizard
id: Jalankan Ulang Setup Wizard

en: Dismiss All
id: Abaikan Semua

note: Translators: 1 - "Pro", 2 - A discount percentage (e.g. "50%").
en: Upgrade to %1$s and Save %2$s
id: Upgrade ke %1$s dan Hemat %2$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Get more features in %1$s %2$s:
id: Dapatkan banyak fitur pada %1$s %2$s:

en: Manage all of your sitemap settings, including XML, Video, News and more.
id: Atur semua pengaturan sitemap Anda, termasuk XML, Video, Berita, dan sebagainya.

en: Fine-tune your site with our powerful tools including Robots.txt editor, import/export and more.
id: Sempurnakan situs Anda dengan alat canggih kami termasuk editor Robots.txt, impor / ekspor, dan lainnya.

en: Setup Open Graph for Facebook, Twitter, etc. to show the right content / thumbnail preview.
id: Buat Open Graph untuk Facebook, Twitter, dll untuk menampilkan pratinjau konten / thumbnail yang benar.

en: Improve local SEO rankings with schema for business address, open hours, contact, and more.
id: Tingkatkan rangking SEO lokal dengan skema untuk alamat bisnis, jam buka, kontak, dan lebih banyak.

en: Check how your site scores with our SEO analyzer and compare against your competitor's site.
id: Periksa bagaimana skor situs Anda dengan penganalisa SEO kami dan bandingkan dengan situs kompetitor.

en: Configure how your website content will look in Google, Bing and other search engines.
id: Konfigurasikan bagaimana konten situs web Anda akan terlihat di Google, Bing, dan mesin pencari lainnya.

en: Globally control the Title attribute and Alt text for images in your content. These attributes are essential for both accessibility and SEO.
id: Kontrol secara global atribut Judul dan teks Alt untuk gambar di konten Anda. Atribut ini penting untuk aksesibilitas dan SEO.

en: Purchase License
id: Lisensi Pembelian

en: Enter License Key
id: Masukkan Kunci Lisensi

en: A valid license key is required in order to use our addons.
id: Kunci lisensi yang valid dibutuhkan untuk menggunakan addon kami.

en: Upgrade to Pro and Unlock All Features
id: Upgrade ke Pro dan Buka Semua Fitur

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
id: Upgrade %1$s ke PRo dan Buka Semua Fitur!

en: Search for Features...
id: Cari Fitur...

en: Deactivate All Features
id: Non-aktifkan Semua Fitur

en: Activate All Features
id: Aktifkan Semua Fitur

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on nginx, so the fix will most likely require adding the correct rewrite rules to our nginx configuration. %1$sCheck our documentation for more information%2$s.
id: Tampaknya server Anda berjalan di nginx, jadi perbaikan kemungkinan besar memerlukan penambahan aturan penulisan ulang yang benar ke konfigurasi nginx kami. %1$s Periksa dokumentasi kami untuk informasi lebih lanjut %2$s.

note: Translators: 1 - Opening link tag. 2 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on Apache, so the fix should be as simple as checking the %1$scorrect .htaccess implementation on wordpress.org%2$s.
id: Tampaknya server Anda berjalan di Apache, jadi perbaikannya semudah memeriksa implementasi %1$scorrect .htaccess di wordpress.org%2$s.

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
id: Sepertinya Anda melewatkan aturan penulisan ulang yang tepat untuk file robots.txt.

note: Translators: 1 - The url to the main site.
en: This site is running in a sub-directory of your main site located at %1$s. Your robots.txt file should only appear in the root directory of that site.
id: Situs ini berjalan di sub-direktori situs utama Anda yang terletak di %1$s. File robots.txt Anda seharusnya hanya muncul di direktori root situs itu.

en: You can use these quicklinks to quickly access our settings pages to adjust your site's SEO settings.
id: Anda dapat menggunakan quicklink untuk mengakses halaman pengaturan kami dengan cepat untuk menyesuaikan pengaturan SEO situs Anda.

en: SEO Site Score
id: Skor Situs SEO

en: See all dismissed notifications.
id: Lihat semua notifikasi yang terlwat.

en: There are no new notifications at this moment.
id: Tidak ada notifikasi baru saat ini.

en: Import and Delete
id: Impor dan Hapus

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
id: %1$s telah mendeteksi file robot.txt fisik di folder root dari instalasi WordPress Anda. Sebaiknya hapus file ini karena dapat menyebabkan konflik dengan file yang dibuat secara dinamis dari WordPress. %2$s dapat mengimpor file ini dan menghapusnya, atau Anda dapat langsung menghapusnya.

en: Robots.txt Preview:
id: Pratinjau Robots.txt:

en: Delete Rule
id: Hapus Rule

en: Duplicate or invalid entries have been detected! Please check your rules and try again.
id: Entri duplikat atau tidak valid telah terdeteksi! Harap periksa rule Anda dan coba lagi.

en: Enable Custom Robots.txt
id: Aktifkan Custom Robots.txt

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Just like WordPress, %1$s generates a dynamic file so there is no static file to be found on your server.  The content of the robots.txt file is stored in your WordPress database.
id: Sama seperti WordPress, %1$s menghasilkan file dinamis sehingga tidak ada file statis yang ditemukan di server Anda. Konten file robots.txt disimpan di database WordPress Anda.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The robots.txt editor in %1$s allows you to set up a robots.txt file for your site that will override the default robots.txt file that WordPress creates. By creating a robots.txt file with %2$s you have greater control over the instructions you give web crawlers about your site.
id: Editor robots.txt di %1$s memungkinkan Anda menyiapkan file robots.txt untuk situs Anda yang akan menggantikan file robots.txt default yang dibuat WordPress. Dengan membuat file robots.txt dengan %2$s Anda memiliki kendali lebih besar atas petunjuk yang Anda berikan kepada penelusur web tentang situs Anda.

en: Card Type
id: Tipe Kartu

en: Home Page Image
id: Gambar Halaman Depan

en: Minimum size: 300px x 157px, ideal ratio 2:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
id: Ukuran minimum: 300px x 157px, rasio ideal 2:1, 5MB max. hanya format JPG, PNG, WEBP dan GIF.

en: Minimum size: 144px x 144px, ideal ratio 1:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
id: Ukuran minimum: 144px x 144px, rasio ideal 1:1, 5MB max. hanya format JPG, PNG, WEBP dan GIF.

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag, 3 - "Pro", 4 - Opening bold tag, 5 - A discount percentage (e.g. "50%"), 6 - Closing bold tag.
en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade to the %3$s plan today and %4$ssave %5$s off%6$s (discount auto-applied).
id: %1$sBonus:%2$s Anda dapat meningkatkan ke paket %3$s hari ini dan %4$ssimpan %5$s diskon%6$s (diskon berlaku otomatis).

en: Features:
id: Fitur:

en: Optimizing your Content Headings
id: Mengoptimalkan Judul Konten Anda

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO Pro"), 2 - "Pro" string.
en: Installing %1$s %2$s
id: Menginstal %1$s %2$s

en: How to Control Search Results
id: Bagaimana Mengontrol Hasil Pencarian

en: Best Practices for Domains and URLs
id: Praktik Terbaik untuk Domain dan URL

en: Basic Guide to Google Search Console
id: Panduan Dasar untuk Google Search Concole

en: Basic Guide to Google Analytics
id: Panduan Dasar untuk Google Analytics

en: See our full documentation
id: Lihat dokumentasi lengkap kami

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Documentation
id: Dokumentasi %1$s

en: View all video tutorials
id: Lihat semua video tutorial

en: Video Tutorials
id: Video Tutorial

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: All %1$s Settings
id: Semua Pengaturan %1$s

en: Clear Bad Bot Blocker Logs
id: Bersihkan Log Pemblokir Bad Bot

en: Cleared
id: Telah Dibersihkan

en: Bad Bot Blocker Logs
id: Log Pemblokir Bad Bot

en: Logs
id: Log

en: No, I need to make a backup
id: Tidak, Saya ingin membuat backup

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
id: Ya, Saya telah backup dan ingin reset pengaturan

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag.
en: This action cannot be undone. Before taking this action, we recommend that you make a %1$sfull website backup first%2$s.
id: Aksi ini tidak dapat dibatalkan. Sebelum melakukan aksi ini, kami merekomendasikan agar sebelumnya mem-backup situs web %1$s dengan menyeluruh %2$s.

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
id: Apakah Anda yakin ingin reset pengaturan yang dipilih ke default?

en: Your settings have been reset successfully!
id: Pengaturan Anda telah di-reset dengan sukses!

en: Select settings that you would like to reset:
id: Pilih pengaturan yang ingin Anda reset:

en: Select Settings
id: Pilih pengaturan

en: Reset / Restore Settings
id: Reset/Pulihkan Pengaturan

en: Copied!
id: Disalin!

en: Copy to Clipboard
id: Salin ke Clipboard

en: Download System Info File
id: Download File Info Sistem

en: System Status Info
id: Info Status Sistem

en: Pinterest Verification Code
id: Kode Verifikasi Pinterest

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
id: Jika Anda telah mengkonfirmasi situs web Anda dengan Pinterest, Anda dapat melewati step di bawah

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
id: Pelajari bagaimana mendapatkan Kode Verifikasi Pinterest Anda

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
id: Pinterest menggunakan metadata Open Graph seperti Facebook, jadi pastikan untuk tetap mengaktifkan Open Graph di tab Facebook jika Anda ingin mengoptimalkan situs Anda untuk Pinterest.

note: Translators: 1 - The location of the log file.
en: The log for the blocked bots is located here: %1$s
id: Log untuk bot yang diblok ada di sini: %1$s

en: Blocked Bots Log
id: Log Bot yang Diblok

en: Default Term Twitter Image
id: Term Default Twitter Image

en: Default Post Twitter Image
id: Postingan Default Twitter Image

en: Summary with Large Image
id: Rangkuman dengan Gambar Besar

en: Default Card Type
id: Tipe Default Kartu

en: Enable Twitter Card
id: Aktifkan Kartu Twitter

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview card with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
id: Aktifkan fitur ini jika Anda ingin Twitter menampilkan kartu pratinjau dengan foto dan teks kutipan ketika sebuah link ke situs Anda dibagikan.

en: Twitter Card Settings
id: Pengaturan Kartu Twitter

en: Smart Schema
id: Skema Pintar

en: Local SEO
id: SEO Lokal

en: Must-Use Plugins
id: Plugin yang Wajib Digunakan

en: Server Info
id: Info Server

en: Select your timezone
id: Pilih zona waktu Anda

note: Translators: 1 - Opening HTML link and bold tag, 2 - Closing HTML link and bold tag.
en: Complete documentation on usage tracking is available %1$shere%2$s.
id: Dokumentasi lengkap pelacakan penggunaan tersedia %1$sdisini%2$s.

en: Purchase and Install Now
id: Beli dan Instal sekarang

en: I'll do it later
id: Nanti saja

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
id: Anda tidak akan memiliki akses ke fungsi ini sampai ekstensi telah dibeli dan dipasang.

en: An upgrade is required to unlock the following features.
id: Upgrade diperlukan untuk membuka kunci fitur-fitur berikut.

en: Would you like to purchase and install the following features now?
id: Apakah Anda ingin membeli dan menginstal fitur berikut sekarang?

en: Yes, count me in
id: Ya, count me in

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Help make %1$s better for everyone
id: Bantu buat %1$s lebih baik untuk semua orang

en: Your email is needed so you can receive SEO recommendations. This email will also be used to connect your site with our SEO API.
id: Email Anda dibutuhkan agar Anda dapat menerima rekomendasi SEO. Email ini juga akan digunakan untuk menghubungkan situs Anda dengan API SEO kami.

en: Your Email Address
id: Alamat Email Anda

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Get helpful suggestions from %1$s on how to optimize your website content, so you can rank higher in search results.
id: Dapatkan saran berguna dari %1$s tentang cara mengoptimalkan konten situs web Anda, sehingga Anda dapat memperoleh peringkat yang lebih tinggi dalam hasil pencarian.

en: Setup Site Analyzer + Smart Recommendations
id: Siapkan Penganalisis Situs + Rekomendasi Pintar

en: Redirect attachment pages?
id: Alihkan lampiran halaman?

en: Do you have multiple authors?
id: Apakah Anda memiliki lebih dari satu penulis?

en: Live Site
id: Situs Live

en: Under Construction
id: Dalam pengerjaan

en: Is the site under construction or live (ready to be indexed)?
id: Apakah situs dalam pengerjaan atau live (siap untuk diindeks?)

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke deskripsi meta Anda

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke judul halaman Anda

en: Edit Title and Description
id: Edit Judul dan Deskripsi

en: Google Snippet Preview
id: Pratinjau Google Snippet

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
id: Bagaimana situs Anda ditampilkan dalam hasil pencarian adalah sangat penting. Luangkan waktu untuk melihat-lihat pengaturan ini dan atur sesuai kebutuhan.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Editors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts.%2$s
id: Editor SEO memiliki akses ke %1$s secara default. Pengaturan SEO untuk halaman dan postingan perorangan.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Authors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
id: Secara default Penulis memiliki akses ke pengaturan SEO %1$s untuk halaman dan postingan perorangan dengan izin untuk mengedit yang telah mereka miliki sebelumnya. %2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
id: Admin memiliki akses ke %1$s secara default. Semua pengaturan situs SEO %2$s

en: SEO Editor
id: Editor SEO

en: SEO Manager
id: Manajer SEO

en: Access Control Settings
id: Akses Pengaturan Kontrol

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: By default, only users with an Administrator role have permission to manage %1$s within your WordPress admin area. With Access Controls, though, you can easily extend specific access permissions to other user roles.
id: Secara default hanya pengguna dengan peran Administrator punya izin untuk memanage %1$s di dalam area admin WordPress Anda. Dengan Kontrol Akses, Anda dapat dengan mudah memperluas izin akses khusus ke peran pengguna lain.

en: Your license has expired.
id: Lisensi Anda telah kedaluwarsa.

en: You have not yet added a license key.
id: Kamu belum menambahkan kunci lisensi.

en: Your license key is invalid.
id: Kunci lisensi Anda tidak valid.

en: Your license has been disabled.
id: Lisensi Anda telah dinonaktifkan.

note: Translators: 1 - A number, 2 - A number.
en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
id: %1$s dari %2$s adalah maksimum karakter yang direkomendasikan.

en: Travel Agency
id: Agen Perjalanan

en: Tourist Information Center
id: Pusat Informasi Turis

en: Television Station
id: Stasiun Televisi

en: Sports Activity Location
id: Lokasi Aktivitas Olahraga

en: Shopping Center
id: Pusat Perbelanjaan

en: Self Storage
id: Gudang Penyimpanan

en: Recycling Center
id: Pusat Daur Ulang

en: Real Estate Agent
id: Agen Real Estate

en: Radio Station
id: Stasiun Radio

en: Medical Business
id: Bisnis Kesehatan

en: Lodging Business
id: Bisnis Penginapan

en: Library
id: Perpustakaan

en: Legal Service
id: Layanan Hukum

en: Internet Cafe
id: Warung Internet

en: Home & Construction Business
id: Bisnis Rumah & Konstruksi

en: Health & Beauty Business
id: Bisnis Kesehatan & Kecantikan

en: Government Office
id: Kantor Pemerintahan

en: Food Establishment
id: Perusahaan Makanan

en: Financial Service
id: Jasa Keuangan

en: Entertainment Business
id: Bisnis Hiburan

en: Employment Agency
id: Agen Tenaga Kerja

en: Emergency Service
id: Layanan Darurat

en: Dentist
id: Dokter Gigi

en: Childcare
id: Penitipan Anak

en: Automotive Business
id: Bisnis Otomotif

en: Archive Organization
id: Organisasi Pengarsipan

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Local SEO is only available for licensed %1$s %2$s users.
id: SEO Lokal hanya tersedia untuk pengguna %1$s %2$s terlisensi

en: Upgrade to Pro and Unlock Local SEO
id: Upgrade ke Pro dan Unlock SEO Lokal

en: Area Served
id: Area yang Dilayani

en: Display Location Info
id: Tampilkan Info Lokasi

en: Multiple Locations
id: Lokasi Multipel

en: Local business information may be displayed when users search for businesses on Google search or Google Maps. Google decides on a per search basis whether to display this information or not and it’s completely automated.
id: Informasi usaha lokal dapat ditampilkan ketika pengguna mencari usaha di pencarian Google atau Google Maps. Google memutuskan berdasarkan pencarian apakah akan menampilkan informasi ini atau tidak dan itu sepenuhnya diatur secara otomatis.

en: Payment Info
id: Info Pembayaran

en: Active Notifications
id: Notifikasi Aktif

en: New Notifications
id: Notifikasi Baru

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
id: Markup skema Bisnis Lokal memungkinkan Anda memberi tahu Google tentang bisnis Anda, termasuk nama bisnis, alamat dan nomor telepon, jam buka, dan kisaran harga. Informasi ini dapat ditampilkan sebagai kartu Grafik Pengetahuan atau bisnis carousel.

en: Default Image Source (Set in Social Networks)
id: Sumber Gambar Default (Atur di Jejaring Sosial)

en: Attached Image
id: Gambar Terlampir

en: Default Image (Set Below)
id: Gambar Default (Set di Bawah)

en: Choose Image
id: Pilih Gambar

en: Save and Continue
id: Simpan dan Lanjutkan

en: Go Back
id: Kembali

en: Skip this Step
id: Lewati step ini

en: Errors
id: Error

en: All Good!
id: Semua bagus!

en: Complete Site Audit Checklist
id: Cheklist Audit Situs Lengkap

en: to see your Site Score.
id: untuk melihat Skor Situs Anda

en: Excellent!
id: Luar Biasa!

en: Very Good!
id: Sangat Bagus!

en: A valid license key is required
id: Dibutuhkan kunci lisensi yang valid

en: to analyze a competitor site.
id: untuk menganalisa situs kompetitor.

en: Other:
id: Lainnya:

en: Portfolio
id: Portofolio:

en: Corporation
id: Korporasi

en: Small Offline Business
id: Bisnis Offline Kecil

en: Online Store
id: Toko Online

en: News Channel
id: Saluran Berita

en: Contact Page URL:
id: URL Halaman Kontak:

en: About Page URL:
id: URL Halaman Tentang:

en: Website URL:
id: URL Situs Web:

en: Your name or company name.
id: Nama Anda atau Nama Perusahaan.

en: name
id: nama

en: Animal Shelter
id: Penampungan Hewan

en: Business Info
id: Info Usaha

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
id: Kami telah memilih fitur yang kami rekomendasikan berdasarkan kategori situs Anda, tetapi Anda dapat menggunakan fitur berikut untuk menyempurnakan situs Anda.

en: Which SEO features do you want to enable?
id: Fitur SEO yang mana yang ingin Anda aktifkan?

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following plugins and %1$s addons will be installed: %2$s
id: Plugin berikut dan addon %1$s akan di-instal: %2$s

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following %1$s addons will be installed: %2$s
id: Addon %1$s berikut akan di-instal: %2$s

en: Import Data and Continue
id: Impor Data dan Lanjutkan

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
id: Kami telah mendeteksi plugin SEO lain yang diinstal di situs Anda. Pilih plugin mana yang ingin Anda impor datanya ke %1$s.

en: Import data from your current plugins
id: Impor data dari plugin Anda saat ini.

en: Enter your answer
id: Masukkan jawaban Anda

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
id: Pilih kategori untuk membantu kami mempersempit opsi SEO yang paling sesuai untuk Anda dan situs Anda.

en: Which category best describes your website?
id: Kategori mana yang paling bagus mendeskripsikan situs web Anda?

en: We recommend setting the amount of URLs per sitemap index to 1,000 or less. The more links, the longer it will take for the sitemap to load.
id: Sebaiknya atur jumlah URL per sitemap indeks menjadi 1.000 atau lebih rendah. Semakin banyak link, semakin lama waktu yang dibutuhkan untuk memuat sitemap.

en: Taxonomy Priority Score
id: Nilai Prioritas Taksonomi

en: Post Type Priority Score
id: Nilai Prioritas Tipe Postingan

en: Grouped
id: Digrupkan

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
id: Setiap postingan yang ditentukan ke term berikut juga akan dikecualikan dari sitemap Anda

en: Include All Taxonomies
id: Masukkan Semua Taksonomi

en: Author Sitemap
id: Sitemap Pengarang

en: Date Archive Sitemap
id: Tanggal Arsip Sitemap

en: Automatically Ping Search Engines
id: Ping Mesin Pencarian secara Otomatis

en: Open Sitemap
id: Buka Sitemap

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
id: Apakah Anda mendapatkan sitemap kosong atau eror 404?

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
id: Konten di-noindex-kan tidak akan ditampilkan di sitemap Anda

en: Links Per Sitemap
id: Link Per Sitemap

en: Enable Sitemap
id: Aktifkan Sitemap

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
id: Sitemap XML adalah daftar semua konten Anda yang digunakan mesin pencari saat menelusuri situs Anda. Ini adalah bagian penting dari SEO karena berisi beberapa informasi penting yang dibutuhkan mesin pencari saat menelusuri situs Anda. Peta situs XML yang dibuat oleh %1$s memberi tahu mesin pencari dimana menemukan semua konten di situs Anda.

en: Home Page Title
id: Judul Halaman Depan

en: Export All Post Types
id: Ekspor Semua Tipe Postingan

en: Export All Settings
id: Ekspor Semua Pengaturan

note: Translators: 1 - The name of the plugin (e.g. "Yoast SEO"), 2 - The version of the plugin (e.g. "10.2.3").
en: We do not support importing from the currently installed version of %1$s (%2$s). Please upgrade to the latest version and try again.
id: Kami tidak mendukung importing dari %1$s (%2$s) versi yang saat ini diinstal. Silakan upgrade ke versi termutakhir dan coba lagi.

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
id: Error muncul saat mengimpor %1$s. Coba lagi.

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: %1$s was successfully imported!
id: %1$s diimpor dengan sukses!

en: Term Meta
id: Meta Term

en: Post Meta
id: Meta Postingan

en: not installed
id: tidak diinstal

en: All Settings
id: Semua Pengaturan

en: Select a plugin...
id: Pilih plugin...

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
id: Pilih plugin untuk mengimpor data SEO secara langsung ke %1$s.

en: Import Settings From Other Plugins
id: Impor Pengaturan dari Plugin Lain

en: Locations Settings
id: Pengaturan Lokasi

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Access Control is only available for licensed %1$s %2$s users.
id: Kontrol Akses hanya tersedia untuk pengguna %1$s %2$s terlisensi.

en: Upgrade to Pro and Unlock Access Control
id: Upgrade ke Pro dan Unlock Kontrol Akses

en: Granular controls per role
id: Rincian kontrol setiap peran

en: Default settings that just work
id: Pengaturan default yang berfungsi

en: SEO Editor Role
id: Peran Editor SEO

en: SEO Manager Role
id: Peran Manajer SEO

en: WP Roles (Editor, Author)
id: Peran WP (Editor, Pengarang)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Enter your %1$s License Key
id: Masukkan %1$s Kunci Lisensi Anda

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
id: Sudah dibeli? Cukup masukkan kunci lisensi Anda di bawah untuk terhubung dengan %1$s!

note: Translators: 1 - "upgrade to Pro".
en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
id: Untuk unlock fitur yang dipilih, harap %1$s dan masukkan kunci lisensi Anda di bawah.

en: To unlock the selected features, please enter your license key below.
id: Untuk membuka fitur terpilih, masukan kunci lisensi Anda di bawah

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrade to %1$s
id: upgrade ke %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Choose whether %1$s should output the required schema markup that Google needs to generate a sitelinks search box.
id: Pilih %1$s harus mengeluarkan skema markup wajib yang dibutuhkan Google untuk membuat sitelink kotak pencarian.

en: Enable Sitelinks Search Box
id: Aktifkan Sitelinks Kotak Pencarian

en: Sitemaps
id: Sitemap

en: Social Networks
id: Jejaring Sosial

en: Create Backup
id: Buat Cadangan

en: You have no saved backups.
id: Anda tidak memiliki cadangan tersimpan

en: Backup Settings
id: Pengaturan Cadangan

note: Translators: 1 Date, 2 - Timestamp.
en: %1$s at %2$s
id: %1$s pada %2$s

en: Success! The backup was restored.
id: Berhasil! Cadangan di-restore

en: Success! The backup was deleted.
id: Berhasil! Cadangan dihapus

en: Closed
id: Tutup

en: Open 24h
id: Buka 24 Jam

en: Sunday
id: Minggu

en: Saturday
id: Sabtu

en: Friday
id: Jumat

en: Thursday
id: Kamis

en: Wednesday
id: Rabu

en: Tuesday
id: Selasa

en: Monday
id: Senin

en: Select your timezone:
id: Pilih zona waktu Anda:

en: Use 24h format
id: Gunakan format 24 Jam

en: Open 24/7
id: Buka 24/7

en: Text to display when 'Open 24h' setting is checked
id: Teks yang ditampilkan ketika "Buka 24 Jam" dipilih

en: Open 24h label
id: Buka label 24 jam

en: Text to display when 'Closed' setting is checked
id: Teks yang ditampilkan ketika "Tutup" dipilih

en: Closed label
id: Tutup label

en: Labels
id: Label

en: Display Opening Hours
id: Tampilkan Jam Buka

en: Opening Hours Settings
id: Pengaturan Jam Buka

en: Show Opening Hours
id: Perlihatkan Jam Buka

en: There was an error importing your settings. Please make sure you are uploading the correct file or it is in the proper format.
id: Ada error saat mengimpor pengaturan Anda. Mohon pastikan Anda meng-upload file yang benar atau dengan format yang sesuai.

en: Success! Your settings have been imported.
id: Berhasil! Pengaturan Anda telah diimpor.

en: A JSON or INI file is required to import settings.
id: JSON atau INI dibutuhkan untuk mengimpor pengaturan.

en: Imported settings will overwrite existing settings and will not be merged.
id: Pengaturan yang diimpor akan menimpa pengaturan yang ada dan tidak akan digabung.

en: Choose a File
id: Pilih File

en: Import from a JSON or INI file...
id: Impor dari file JSON atau INI...

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Import / Restore %1$s Settings
id: Impor / Restore Pengaturan %1$s

en: All Items
id: Semua item:

en: Refresh Results
id: Hasil Pembaharuan:

en: Complete SEO Checklist
id: Checklist SEO Lengkap:

en: Good Results
id: Hasil yang Bagus

en: Recommended Improvements
id: Peningkatan yang direkomendasikan

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
id: Situs Anda tidak terhubung. Harap hubungkan ke %1$s, lalu coba lagi.

en: We were unable to parse the content for this site.
id: Kami tidak dapat mengurai konten untuk situs ini.

en: The URL provided is invalid.
id: URL yang disediakan tidak valid.

en: Please enter a valid URL.
id: Silahkan masukkan URL yang valid.

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
id: Lakukan Analisis SEO mendalam pada situs kompetitor Anda.

en: Dynamically Generate Meta Keywords
id: Hasilkan Kata Kunci Meta Secara Dinamis

en: Use Meta Keywords
id: Gunaka Kata Kunci Meta

note: Translators: 1 - The plugin short name name ("AIOSEO") + Pro, 2 - "Learn more".
en: This feature is only for licensed %1$s users. %2$s
id: Fitur ini khusus untuk pengguna %1$s. %2$s

en: Remove Category Base Prefix
id: Hapus Kategori Base Prefix

en: Remove Stopwords from Permalinks
id: Hapus Stopwords dari Permalinks

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
id: Kategori Kosong Noindex dan Arsip Tag

en: Global Robots Meta
id: Robot Meta Global

en: Delete
id: Hapus

en: Timezone
id: Zona Waktu

en: Enter Competitor URL
id: Masukkan URL Kompetitor

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Learn more link.
en: Default Taxonomy Object Types are only available for licensed %1$s users. %2$s
id: Tipe Objek Taksonomi Default hanya tersedia untuk pengguna %1$s terlisensi. %2$s

en: Default Taxonomy Object Types
id: Tipe Objek Taksonomi Default

en: Default Post Type Object Types
id: Tipe Objek Postingan Default

en: Show Facebook Author
id: Tampilkan Facebook Pengarang

en: How to get your Facebook Author URL
id: Bagimana mendapatkan URL Facebook Pengarang Anda

en: How to get your Facebook App ID
id: Bagaimana mendapatkan ID Facebook App Anda

en: How to get your Facebook Admin ID
id: Bagaimana mendapatkan ID Admin Facebook Anda

en: Will be overriden if the Facebook author URL is present in the individual User Profile.
id: Akan diganti jika URL Facebook penulis ada di Profil Pengguna individu.

en: The Facebook App ID of the site's app. In order to use Facebook Insights, you must add the App ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the App ID in your App Dashboard.
id: Facebook App ID dari situs app. Untuk menggunakan Facebook Insights, Anda harus menambahkan App ID ke halaman Anda. Insights membolehkan Anda melihat analisis trafik ke situs Anda dari Facebook. Temukan App ID di App Dasbor Anda.

en: Close and Exit Wizard Without Saving
id: Tutup dan Keluar dari Panduan tanpa Menyimpannya

en: See all features
id: Lihat semua fitur

en: Learn more about all features
id: Pelajari lagi tentang semua fitur

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "Pro".
en: This feature is only available for licensed %1$s %2$s users.
id: Fitur ini hanya tersedia untuk pengguna %1$s %2$s terlisensi.

en: Connecting...
id: Sedang menghubungkan....

en: Go back to the Dashboard
id: Kembali ke Dasbor

en: Let's Get Started
id: Ayo Mulai

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
id: %1$s memudahkan konfigurasi pengaturan SEO situs Anda tanpa perlu menyewa seorang ahli. Ini juga membutuhkan waktu kurang dari 10 menit!

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
id: Selamat datang di Setup Wizard %1$s!

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s Today
id: Upgrade ke %1$s Hari ini

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
id: Dapatkan ke Pro untuk Unlock Semua Fitur Powerful-nya

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag, 3 - Opening bold tag, 4 - Percent between 1-100, 5 - Closing bold tag.
en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade your plan today and %3$ssave %4$s off%5$s (discount auto-applied).
id: %1$sBonus:%2$s Anda dapat upgrade plan Anda hari ini dan %3$sdapatkan %4$s off%5$s (diskon diterapkan secara otomatis).

en: Setup Webmaster Tools
id: Atur Tool Webmaster

en: See Advanced Settings
id: Lihat Pengaturan Tingkat Lanjut

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Watch our Guided Tour of %1$s
id: Tonton Panduan Wisata %1$s kami

en: Read our Step By Step Guide to Improve your SEO Rankings
id: Baca Panduan Step By Step kami untuk Meningkatkan Peringkat SEO Anda

en: Join on Facebook
id: Gabung di Facebook

en: Here's what to do next:
id: Ini apa yang harus dilakukan berikutnya:

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
id: Selesaikan Setup dan Pergi ke Dashboard

en: Congratulations, your site is now SEO ready!
id: Selamat, situs anda siap untuk SEO sekarang!

en: Manually Enter Person
id: Masukkan Orang secara Manual

en: Your Social Profiles
id: Profil Social Anda

en: Default Social Share Image
id: Gambar Default Berbagi Sosial

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
id: Ukuran minimum: 112px x 112px, Gambar harus dalam format JPG, PNG, GIF, SVG, atau WEBP.

en: Select which team or department the phone number belongs to.
id: Pilih tim atau departemen nomor telepon tersebut berada.

en: Contact Type
id: Tipe Kontak

en: Choose a Contact Type
id: Pilih Tipe Kontak

en: Name
id: Nama

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
id: Pilih apakah representasi situsnya adalah perorangan atau organisasi.

en: Choose a Person
id: Pilih Orang

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple Facebook Admin IDs by separating them with a comma.
id: Masukkan ID Admin Facebook Anda di sini. Anda dapat memasukkan banyak ID Admin Facebook dengan memberikan tanda koma.

en: Facebook Author URL
id: URL Facebook Pengarang

en: Remove
id: Hapus

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke deskripsi Anda

en: Use the home page description
id: Gunakan deskripsi halaman depan

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke judul home page Anda

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke nama halaman Anda

en: Use the home page title
id: Gunakan judul halaman depan

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This is what your page configured with %1$s will look like when shared via Facebook. The site title and description will be automatically added.
id: Seperti inilah tampilan halaman Anda yang dikonfigurasi dengan %1$s ketika dibagikan melalui Facebook. Judul dan deskripsi situs akan ditambahkan secara otomatis.

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
id: Judul Halaman atau Situs berbagi Anda

en: Paste your image URL or select a new image
id: Tempelkan URL gambar Anda atau pilih gambar baru

en: Upload or Select Image
id: Unggah atau Pilih Gambar

en: Default Term Facebook Image
id: Term Default Facebook Image

en: Default Post Facebook Image
id: Postingan Default Facebook Image

en: Term Custom Field Name
id: Nama Term Custom Field

en: Post Custom Field Name
id: Nama Postingan Custom Field

en: Height
id: Tinggi

en: Width
id: Lebar

en: Default Term Image Source
id: Term Default Sumber Gambar

en: Default Post Image Source
id: Postingan Default Sumber Gambar

en: Enable Open Graph Markup
id: Aktifkan Open Graph Markup

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
id: Aktifkan fitur ini jika Anda ingin Facebook menampilkan kartu pratinjau dengan foto dan teks kutipan ketika sebuah link ke situs Anda dibagikan.

en: General Facebook Settings
id: Pengaturan Umum Facebook

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s comes with many additional features to help take your site's SEO to the next level!
id: %1$s %2$s hadir dengan banyak fitur tambahan untuk membantu meningkatkan SEO situs Anda!

en: And many more...
id: dan lebih banyak...

en: Advanced WooCommerce
id: WooCommerce Lanjutan

en: Image SEO Optimization
id: Optimasi Gambar SEO

en: Video and News Sitemaps
id: Video dan Sitemap Berita

en: Image Alt Tag:
id: Tag Gambar Alt:

en: Image Title:
id: Judul Gambar

en: Title:
id: Judul:

en: Database Tools
id: Alat Database

en: Import/Export
id: Impor/Ekspor

en: Social Profiles
id: Profil Social

en: Archives
id: Arsip

en: Content Types
id: Tipe Konten

en: Global Settings
id: Pengaturan Global

en: Success
id: Sukses

en: Smart Recommendations
id: Rekomendasi Pintar

en: Choose Features
id: Pilih Fitur

en: Additional Site Information
id: Informasi Situs Tambahan

en: Welcome
id: Selamat Datang

en: Are you sure you want to leave? you have unsaved changes!
id: Anda yakin ingin keluar? Anda memiliki perubahan yang belum disimpan.

en: Access Control
id: Kontrol Akses

en: RSS Content
id: Konten RSS

en: Webmaster Tools
id: Alat Webmaster

en: General Sitemap
id: Sitemap Umum

en: Opening Hours
id: Jam Buka

en: Locations
id: Lokasi

en: Analyze Competitor Site
id: Analisis Situs Kompetito

en: SEO Audit Checklist
id: Checklist Audit SEO

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Connect with %1$s
id: Hubungkan dengan %1$s

en: Getting Started
id: Mulai

en: Title & Description
id: Judul dan Deskripsi

en: Advanced
id: Tingkat lanjut

en: None
id: Tidak ada

en: News Article
id: Artikel Berita

en: Blog Post
id: Postingan Blog

en: Article Type
id: Tipe Artikel

en: Schema Type
id: Tipe Skema

en: Analytics
id: Analitik

en: Search Appearance
id: Tampilan Pencarian

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Connect
id: Hubungkan

en: Paste your license key here
id: Tempelkan kunci lisensi Anda di sini

en: Your license key provides access to updates and addons.
id: Kunci Lisensi Anda menyediakan akses untuk update dan addon.

en: Page Analysis
id: Analisis halaman.

en: Sitemap Settings
id: Pengaturan Sitemap

en: Use Default Settings
id: Gunakan Pengaturan Default

en: Tools
id: Alat

en: SEO Analysis
id: Analisis SEO

en: Dynamically Generate
id: Buat secara Dinamis

en: Clear
id: Hapus

en: Type to search...
id: Ketik untuk mencari...

en: Priority Score
id: Skor Prioritas

en: Exclude Posts / Pages
id: Kecualikan Postingan/Halaman

en: Include All Post Types
id: Masukkan Semua Tipe Postingan

en: Title Attribute Format
id: Judul Format Atribut

en: Search Page
id: Halaman Pencarian

en: Date Archives
id: Tanggal Arsip

en: Author Archives
id: Arsip Penulis

en: Paginated Content
id: Konten Penomoran

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
id: Fantastis! Dengan mengupdate keversi terbaru, Anda memiliki akses ke semua fitur termutakhir, perbaikan bug, dan peningkatan keamanan.

en: Go to Plugins
id: Pergi ke Plugin

en: Your Person Name and Image are set
id: Nama dan Gambar Pribadi Anda telah diatur

en: Your Person Name and/or Image are blank
id: Nama dan/atau Gambar Pribadi Anda masih kosong.

en: Your Organization Name and Logo are set
id: Nama dan Logo Organisasi Anda telah diatur

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
id: Nama dan/atau Logo Organisasi Anda masih kosong

en: Your Site Title and Tagline are set
id: Judul Situs dan Tagline Anda telah diatur

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
id: Judul Situs dan/atau Tagline Anda masih kosong

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
id: Situs Anda disetel untuk publik. Mesin pencari akan mengindeks situs web Anda dan akan muncul di hasil pencarian.

en: Your site appears in search results
id: Situs Anda muncul di hasil pencarian

en: Go to Settings > Reading
id: Pergi ke Pengaturan > Baca

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
id: Situs Anda disetel ke privat. Artinya, WordPress meminta mesin pencari untuk mengecualikan situs Anda dari hasil pencarian.

en: Your site does not appear in search results
id: Situs Anda tidak muncl di hasil pencarian

en: Nofollowed content
id: Konten nofollowed

en: Noindexed content
id: Konten noindexed

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
id: Field di bawah ini berisi informasi SEO penting dari %1$s yang dapat memengaruhi situs Anda.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
id: Pembaruan tersedia untuk %1$s. Tingkatkan ke versi terbaru untuk menerima semua fitur terbaru, perbaikan bug, dan peningkatan keamanan.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
id: Bagus! Ini dibutuhkan untuk skema markup Pribadi %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
id: Nama dan/atau Gambar Pribadi Anda masih kosong. Nilai-nilai ini dibutuhkan untuk skema markup Pribadi %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
id: Bagus! Ini dibutuhkan untuk skema markup Organisasi %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
id: Nama dan Gambar Organisasi Anda masih kosong. Nilai-nilai ini dibutuhkan untuk skema markup Organisasi %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
id: Bagus! Ini dibutuhkan untuk markup skema %1$s dan sering digunakan sebagai nilai fallback untuk berbagai fitur lainnya.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
id: Judul Situs dan/atau Tagline Anda kosong. Kami merekomendasikan menyetel kedua nilai ini karena %1$s memerlukan ini untuk berbagai fitur, termasuk markup skema kami

en: Click here
id: Klik di sini

en: RSS Content Settings
id: Pengaturan Konten RSS

en: The last name of the post author.
id: Nama belakang penulis postingan.

en: Learn More
id: Pelajari Lebih Lanjut

en: LinkedIn Post Inspector
id: Inspektur Postingan LinkedIn

en: Go to Settings > General
id: Pergi ke Pengaturan > Umum

en: Local Business SEO
id: Bisnis SEO Lokal

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Access our Premium Support
id: Akses Layanan Premium Kami

en: RSS Sitemap
id: Sitemap RSS

en: News Sitemap
id: Sitemap Berita

en: Not Really...
id: Tidak terlalu...

en: Yes I love it
id: Ya saya suka

en: Not Installed
id: Tidak Diinstal

en: Keywords
id: Kata Kunci

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Social Meta (Open Graph Markup)
id: Meta Sosial (Open Graph Markup)

en: WooCommerce Integration
id: Integrasi WooCommerce

en: Not Available
id: Tidak Tersedia

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
id: Benar, kami tahu satu atau dua hal tentang membangun produk luar biasa yang dicintai pelanggan.

en: Priority Support
id: Layanan Prioritas

en: Limited Support
id: Layanan Terbatas

en: Complete Support
id: Layanan Penuh

en: Schema Rich Snippets
id: Skema Rich Snippet

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
id: Dapatkan %1$s %2$s dan Unlock Semua Fitur Powerful-nya.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
id: Maksimalkan %1$s dengan upgrade ke Pro dan unlock semua fitur canggihnya.

en: Check Google Cache
id: Cek Cache Google

en: HTML Validator
id: Validator HTML

en: CSS Validator
id: Validator CSS

en: Activate
id: Aktifkan

en: Link has been inserted.
id: Link telah dimasukkan

en: No results found.
id: Tidak ada hasil ditemukan

en: (no title)
id: (tidak ada judul)

en: Add Link
id: Tambah link

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
id: Selamat datang di %1$s, plugin SEO original untuk WordPress. Di %2$s, kami membangun perangkat lunak yang membantu Anda memberi peringkat situs web Anda dalam hasil pencarian dan menghasilkan trafik organik.

en: Install Plugin
id: Instal Plugin

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
id: Gol kami adalah menghapus kesulitan dalam mengoptimasi situs web Anda untuk mesin pencarian

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
id: Selama bertahun-tahun, kami menemukan bahwa sebagian besar plugin SEO WordPress lainnya bertambah banyak, ada bug, lambat, dan sangat sulit digunakan. Jadi kami merancang plugin kami sebagai alat yang mudah digunakan dan powerful.

note: Translators: 1 - The marketing site anchor name ("aioseo.com").
en: Plugin installed & activated.
id: Plugin telah diinstal dan diaktivasi.

en: Give us a 5-star rating!
id: Beri kami bintang-5!

en: Mobile-Friendly Test
id: Pengujian Mobile-Friendly

en: Google Page Speed Test
id: Pengujian Kecepatan Halaman Google

en: Pinterest Rich Pins Validator
id: Validator Rich Pins Pinterest

en: Facebook Debugger
id: Debugger Facebook

en: Check links to this URL
id: Cek link ke URL ini

en: Analyze this page
id: Analisis halaman ini

en: Activated
id: Aktifkan

en: Join our Community
id: Gabung di Komunitas

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
id: Meta sosial untuk Kategori, Tag, dan Taksonomi Kustom

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
id: Peringatan: %1$s telah mendeteksi SEO aktif atau plugin sitemap lainnya. Kami menyarankan Anda untuk menonaktifkan plugin berikut untuk mencegah konflik:

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
id: Anda sedang menggunakan %1$s - tidak ada lisensi yang dibutuhkan. Enjoy!

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
id: Dapatkan %1$s %2$s dan Unlock semua Fitur Canggihnya

en: About Us
id: Tentang Kami

en: Nope, maybe later
id: Tidak, mungkin nanti

en: I already did
id: Saya sudah melakukannya

note: Translators: This is an action link users can click to open a feature request.
en: Suggest a Feature
id: Sarankan Fitur

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Ok, you deserve it
id: Ok, Anda pantas mendapatkannya

en: That's awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
id: Luar biasa! Bisakah Anda membantu saya dan memberinya peringkat bintang 5 di WordPress untuk membantu kami menyebarkan berita ini dan meningkatkan motivasi kami?

en: Give feedback
id: Berikan feedback

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
id: Kami menyesal mendengar Anda tidak menikmati %1$s. Kami ingin sekali mendapat kesempatan untuk berkembang. Bisakah Anda meluangkan waktu sebentar dan memberi tahu kami apa yang dapat kami lakukan lebih baik?

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Are you enjoying %1$s?
id: Apakah Anda senang dengan %1$s?

en: never
id: tidak pernah

en: yearly
id: tahunan

en: hourly
id: perjam

en: always
id: selalu

en: Your image's alt tag attribute.
id: Atribut tag alt gambar Anda

note: Translators: 1 - "50% off".
en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
id: Sebagai pengguna yang berharga, Anda menerima %1$s, diterapkan otomatis saat pembayaran!

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s
id: Upgrade ke %1$s

note: Translators: 1 - "upgrading to Pro".
en: To unlock more features, consider %1$s.
id: Untuk unlock fitur lebih lanjut, pertimbangkan %1$s.

en: Ad free (no banner adverts)
id: Bebas Iklan (tidak ada iklan banner)

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
id: Atur entri sitemap menjadi file yang berbeda di sitemap Anda. Kami merekomendasikan Anda mengaktifkan pengaturan ini jika sitemap Anda berisi lebih dari 1.000 URL.

en: Organization Name
id: Nama Organisasi

en: Sales
id: Penjualan

en: Reservations
id: Reservasi

en: Billing Support
id: Layanan Penagihan

en: Technical Support
id: Layanan Teknis

en: Customer Support
id: Layanan Pelanggan

en: Phone Number
id: Nomor Telepon

en: Posts
id: Pos

en: Archive
id: Arsip

en: Category
id: Kategori

en: Page
id: Halaman

en: year
id: tahun

en: Dismiss
id: Abaikan

en: No thanks
id: Tidak terimakasih

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s
id: Selamat Datang di %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Read the %1$s user guide
id: Baca Panduan Pengguna %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
id: Peringatan: %1$s telah mendeteksi bahwa Anda memblokir akses ke mesin pencari. Anda dapat mengubah ini di Pengaturan > Pembacaan jika ini tidak diinginkan.

en: Remind Me Later
id: Ingatkan Saya nanti

note: Translators: 1 - "WooCommerce", 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
id: Kami telah mendeteksi Anda menjalankan %1$s. Tingkatkan ke %2$s untuk membuka fitur SEO eCommerce tingkat lanjut kami, termasuk SEO untuk Kategori Produk dan banyak lagi.

en: Temporarily unable to load feed.
id: Sementara tidak dapat memuat feed

en: Inactive Plugins
id: Plugin Tidak Aktif

en: Active Plugins
id: Plugin Aktif

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO).
en: %1$s Debug Info
id: Info Debug %1$s

en: Baidu Webmaster Tools
id: Alat Webmaster Baidu

en: Yandex Webmaster Tools
id: Alat Webmaster Yandex

en: Exclude Terms
id: Mengecualikan Term

en: Include Custom Fields
id: Sertakan Field Kustom

en: Author Pages
id: Halaman Penulis

en: Enable this option to look for videos in custom fields as well.
id: Aktifkan pilihan ini untuk mencari video di Field kustom juga.

en: sitemaps
id: sitemap

en: URLs
id: URL

en: This sitemap index contains
id: Indeks sitemap berisi

en: This sitemap contains
id: Sitemap berisi

en: Generated by
id: Dibuat oleh

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
id: ini adalah Sitemap XML, dimaksudkan untuk dikonsumsi oleh mesin pencari seperti Google atau Bing.

en: Your site title.
id: Judul situs Anda

en: Bing Webmaster Tools
id: Alat Webmaster Bing

en: Google Search Console
id: Konsol Google Search

en: Disallow
id: Tidak Diperbolehkan

en: Allow
id: Izinkan

en: Exclude Images
id: Kecualikan Gambar

en: Exclude Images from your sitemap.
id: Kecualikan Gambar dari sitemap Anda

en: Ensure URL Consistency
id: Pastikan Konsistensi URL

en: Track Facebook and Twitter
id: Lacak Facebook dan Twitter

en: Track Page Scrolling
id: Lacak Scrolling Halaman

en: Track Elements Visibility
id: Lacak Visibility Element

en: Track Media Queries
id: Lacak Kueri Media

en: Track Page Visibility
id: Lacak Visibility Halaman

en: Track URL Changes
id: Lacak Perubahan URL

en: Track Events
id: Lacak Event

en: Track Outbound Forms
id: Lacak Formulir Keluar

en: Search Engine Visibility
id: Visibilitas Mesin Pencarian

en: Site Language
id: Bahasa Situs

en: Site Title
id: Judul Situs

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
id: SEO untuk kategori, tag, dan taksonomi kustom

en: Advanced support for e-commerce
id: Dukungan tingkat lanjut untuk e-commerce

en: SEO News
id: Berita SEO

en: Get Started
id: Memulai

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
id: Membuat Sitemap XML secara dinamis daripada menggunakan berkas statis.

en: Analyze
id: Analisis

en: Block Bad Bots using HTTP
id: Cegah Bad Bots menggunakan HTTP.

en: Use Custom Blocklists
id: Gunakan kustomasi Blocklists

en: Block Referral Spam using HTTP
id: Cegah  Referral Spam mengakses HTTP

en: Image SEO
id: SEO Gambar

note: Translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pro.
en: Upgrade to Pro
id: Upgrade ke Pro

note: Translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
id: Dokumentasi

note: Translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
id: Pengaturan SEO

en: License Key
id: Kunci Lisensi

en: Facebook Admin ID
id: ID Admin Facebook

en: Facebook App ID
id: ID App Facebook

en: Last Modified
id: Terakhir Dimodifikasi

en: Add URL
id: Tambah URL

en: dynamically
id: secara dinamis

en: Enable Sitemap Indexes
id: Aktifkan Indeks Sitemap

en: Page URL
id: URL Halaman

en: Additional Pages
id: Halaman Tambahan

en: Taxonomies
id: Taksonomi

en: Post Types
id: Jenis Pos

en: Frequency
id: Frekuensi

en: Priority
id: Prioritas

en: monthly
id: bulanan

en: weekly
id: mingguan

en: daily
id: harian

en: Performance
id: Performa

en: Multisite
id: Multisitus

en: Active Theme
id: Tema Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Summary
id: Rangkuman

en: Getting started? Read the Beginners Guide
id: Baru memulai? Baca Panduan Pemula

en: Save
id: Simpan

en: Site URL
id: URL Situs

en: Home URL
id: URL Beranda

en: Submit
id: Kirim

en: User Agent
id: Agen Pengguna

en: Directory Path
id: Alamat Direktori

en: Add Rule
id: Tambah Aturan

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
id: Memungkinkan Anda untuk menentukan jumlah maksimum postingan dalam sitemap (hingga 50.000)

en: Advanced Settings
id: Pengaturan Lanjutan

en: Watch video tutorials
id: Tonton video tutorial

en: Include Author Archives in your sitemap.
id: Sertakan Arsip Penulis dalam Sitemap Anda

en: Include Date Archives in your sitemap.
id: Sertakan Tanggalan Arsip pada Sitemap.

note: Translators: This is an action link users can click to open our premium support.
en: Support
id: Dukungan

en: Version
id: Versi

en: Feature Manager
id: Pengelola Fitur

en: Video Sitemap
id: Sitemap Video

en: Edit .htaccess
id: Edit .htcaccess

en: SEO Title
id: Judul SEO

en: Cancel
id: Batalkan

en: Please wait...
id: Mohon tunggu...

en: Export Settings
id: Ekspor Pengaturan

en: Update Options
id: Perbarui Pilihan

en: Activity
id: Aktivitas

en: Sport
id: Olahraga

en: Company
id: Perusahaan

en: Cafe
id: Kafe

en: Restaurant
id: Restoran

en: Cause
id: Sebab

en: Sports League
id: Liga Olahraga

en: Sports Team
id: Tim Olahraga

en: School
id: Sekolah

en: University
id: Universitas

en: Actor
id: Aktor

en: Athlete
id: Atlet

en: Author
id: Penulis

en: Director
id: Direktur

en: Musician
id: Musisi

en: Politician
id: Politikus

en: Profile
id: Profil

en: Public Figure
id: Tokoh Masyarakat

en: City
id: Kota

en: Country
id: Negara

en: Book
id: Buku

en: Drink
id: Minuman

en: Food
id: Makanan

en: Game
id: Permainan

en: Movie
id: Film

en: Product
id: Produk

en: Song
id: Lagu

en: TV Show
id: Acara TV

en: Article
id: Artikel

en: Website
id: Situs Web

en: Site Name
id: Nama Situs

en: Featured Image
id: Gambar Utama

en: Post Author Image
id: Gambar Penulis Pos

en: First Available Image
id: Gambar Pertama yang Tersedia

en: Image
id: Gambar

en: Custom Image
id: Gambar Kustom

en: Show Twitter Author
id: Tampilkan Penulis Twitter

en: Article Section
id: Bagian Artikel

en: Article Tags
id: Tag Artikel

en: Person
id: Orang

en: Organization
id: Organisasi

en: Social Settings
id: Pengaturan Sosial

en: Scan Now
id: Pindai Sekarang

en: System Status
id: Status Sistem

en: Not set
id: Tidak diatur

en: On
id: Nyala

en: Off
id: Mati

en: N/A
id: Tidak Tersedia

en: Operating System
id: Sistem Operasi

en: PHP Version
id: Versi PHP

en: PHP Memory Limit
id: Batas Memori PHP

en: PHP Max Upload Size
id: Ukuran Unggah Maksimum PHP

en: PHP Max Post Size
id: Ukuran Post Maksimum PHP

en: Object Type
id: Jenis Objek

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
id: Pilih Jenis Pos mana yang ingin ditampilkan pada Sitemap.

en: Twitter Card Type
id: Jenis Kartu Twtiter

en: Front Page
id: Halaman Depan

en: Import
id: Impor

en: View the Changelog
id: Lihat Catatan Perubahan

en: Automatically Generate Article Tags
id: Buat Tag Artikel secara otomatis

en: Person or Organization
id: Perorangan atau Organisasi

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
id: Pilih Taksonomi yang mana yang muncul di sitemap Anda

en: Email Debug Information
id: Informasi Debug Email

en: PHP XML Support
id: Dukungan PHP XML

en: PHP IPTC Support
id: Dukungan PHP IPTC

en: PHP Exif Support
id: Dukungan PHP Exif

en: PHP Max Script Execution Time
id: Waktu Eksekusi Maksimal Script PHP

en: MySQL Version
id: Versi MySQL

en: Memory Usage
id: Penggunaan Memori

en: Use Post Tags in Article Tags
id: Gunakan Tag Postingan di tag Artikel

en: Use Categories in Article Tags
id: Gunakan Kategori di Tag Artikel

en: Use Keywords in Article Tags
id: Gunakan Kata Kunci di Tag Artikel

en: Twitter Title
id: Judul Twitter

en: Image from Custom Field
id: Gambar dari Cutom Field

en: First Image in Content
id: Gambar Pertama di Konten

en: Site Description
id: Deskripsi situs

en: Run Shortcodes in Description
id: Jalankan Shortcode pada Deskripsi

en: State/Province
id: Negara Bagian/Provinsi

en: .htaccess Editor
id: Editor .htaccess

en: Robots.txt Editor
id: Editor Robots.txt

en: Follow on Twitter
id: Follow di Twitter

en: Reset Selected Settings to Default
id: Reset Pengaturan yang Dipilih ke Default

en: XML Sitemap
id: Peta situs XML

en: Description
id: Deskripsi

en: Display Settings
id: Pengaturan Tampilan

en: Home Page Settings
id: Pengaturan Beranda

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Description Format
id: Format Deskripsi

en: Title
id: Judul

en: Pinterest Site Verification
id: Verifikasi Situs Pinterest

en: Additional Domains
id: Domain Tambahan

en: Anonymize IP Addresses
id: Anonimkan Alamat IP

en: Display Advertiser Tracking
id: Tampilkan Pelacakan Pengiklan

en: Autogenerate Descriptions
id: Autogenerate Deskripsi

en: Paged Format
id: Format Halaman

en: No Pagination for Canonical URLs
id: Tidak ada Penomoran Halaman untuk URL Kanonis

en: Enhanced Ecommerce
id: Ecommerce yang Disempurnakan

en: Track Outbound Links
id: Lacak Link Keluar

en: Enhanced Link Attribution
id: Atribusi Link yang Disempurnakan

en: Track Multiple Domains
id: Lacak Multiple Domain

en: Tracking Domain
id: Lacak Domain

en: Google Analytics ID
id: ID Google Analytics

en: Manage Google Analytics
id: Atur Google Analytics

en: Use Tags for Meta Keywords
id: Gunakan Tag untuk Kata Kunci Meta

en: Use Categories for Meta Keywords
id: Gunakan Kategori untuk Kata Kunci Meta

en: Exclude Users from Tracking
id: Kecualikan Pengguna dari Pelacakan

en: Canonical URL
id: URL Kanonis

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.%1$s%2$s
id: Ini mengaktifkan dukungan untuk Enhanced Ecommerce di Google Analytics. %1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.%1$s%2$s
id: Ini mengaktifkan dukungan untuk Atribusi Link yang Disempurnakan di Google Analytics. %1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.%1$s%2$s
id: Kecualikan pengguna yang login dari pelacakan Google Analytics menurut peran.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.%1$s%2$s
id: Ini mengaktifkan dukungan untuk Fitur Tampilan Pengiklan di Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.%1$s%2$s
id: Ini mengaktifkan dukungan untuk Anonimisasi IP di Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: Add a list of additional domains to track here. Enter one domain name per line without the http://.%1$s%2$s
id: Tambahkan daftar domain tambahan untuk dilacak di sini. Masukkan satu nama domain per baris tanpa http://.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.%1$s%2$s
id: Gunakan opsi ini untuk mengaktifkan pelacakan banyak domain atau domain tambahan.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - "http://", 2 - HTML line break tag, 3 - A link to our documentation.
en: Enter your domain name without the %1$s to set your cookie domain.%2$s%3$s
id: Masukkan domain Anda tanpa %1$s untuk set domain cookie Anda.%2$s%3$s

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
id: Pilihan ini memungkinkan Anda untuk mengatur penggunaan Kata Kunci Meta di seluruh situs.

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
id: Centang ini jika Anda ingin kategori-kategori dalam sebuah pos tertentu Anda digunakan sebagai Kata Kunci Meta untuk pos ini (selain kata-kata kunci yang telah Anda tentukan pada layar Edit Pos).

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
id: Centang ini jika Anda ingin tag-tag dalam sebuah pos tertentu Anda digunakan sebagai Kata Kunci Meta untuk pos ini (selain kata-kata kunci yang telah Anda tentukan pada layar Edit Pos).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
id: Centang ini jika Anda ingin kata kunci Anda di halaman Postingan (diatur di WordPress di bawah Pengaturan, Membaca, Tampilan Halaman Depan) dan halaman arsip Anda dibuat secara dinamis dari kata kunci postingan yang ditampilkan di halaman itu. Jika tidak dicentang, itu akan menggunakan kata kunci yang ditetapkan di layar halaman edit untuk halaman posting.

en: Bad Bot Blocker
id: Pemblokir Bot Jahat

en: Track Blocked Bots
id: Lacak Bot Terblokir

en: User Agent Blocklist
id: Daftar Blokir Agen Pengguna

en: Referer Blocklist
id: Daftar Blokir Referer

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The user agent.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
id: Bot dengan IP %1$s telah diblokir -- agen pengguna %2$s yang cocok ditemukan dalam daftar blokir.

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The referer.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
id: Bot dengan IP %1$s telah diblokir -- referer %2$s yang cocok ditemukan dalam daftar blokir.
